Co to jest niedokrwistość w przebiegu choroby nowotworowej?

Niedokrwistość w przebiegu choroby nowotworowej może być spowodowana uszkodzeniami szpiku, zaburzeniami wytwarzania i funkcjonowania erytropoetyny lub hemolizą wskutek reakcji autoimmunologicznej. Podłożem tego może być choroba, ale także leczenie. Negatywnie na układ krwiotwórczy może wpływać chemioterapia, radioterapia oraz niektóre leki przeciwnowotworowe.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedokrwistości w przebiegu choroby nowotworowej?

Niedokrwistość u chorych na nowotwory jest częstym zjawiskiem. W trakcie leczenia onkologicznego niedokrwistość występuje u ponad połowy chorych. Do najczęstszych przyczyn niedokrwistości należą niedobory: żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Innymi przyczynami mogą być przyczyny immunologiczne doprowadzające do hemolizy, która najczęściej ma miejsce w białaczce limfocytowej, chłoniakach, czy rakach gruczołowych. Może wystąpić także hemoliza nieimmunologiczna w nowotworach produkujących śluz lub w raku prostaty. Kolejnymi przyczynami niedokrwistości jest supresja szpiku spowodowana samym nowotworem, który nacieka szpik, bądź też leczeniem choroby nowotworowej, które ma swoje mielotoksyczne działanie. Inną z przyczyn jest zahamowanie erytropoezy spowodowane brakiem lub niedoborem endogennej erytropoetyny. Rzadko w chłoniakach histiocytarnych możemy mieć niedokrwistość spowodowaną erytrofagocytozą. Nie możemy także pominąć takiej przyczyny, jaką jest krwotok, który może wystąpić w trakcie operacji guza nowotworowego lub z samego guza.

Objawy

Jakie są objawy niedokrwistości w przebiegu choroby nowotworowej?

Niedokrwistość może powodować objawy ze strony wielu narządów i układów, a w szczególności: bóle i zawroty głowy, tachykardię, duszność, pogorszenie jakości życia, uczucie osłabienia, łatwość męczenia się oraz zaburzenia koncentracji.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedokrwistość w przebiegu choroby nowotworowej?

Diagnoza niedokrwistości w przebiegu choroby nowotworowej jest zwykle oparta na badaniu poziomu hemoglobiny we krwi oraz innych wskaźników. Oceniany jest poziom stężenia witaminy B12, kwasu foliowego, homocysteiny, kwasu metylomalonowego, żelaza. Dodatkowo wykonuje się także biopsję szpiku kostnego.

Leczenie

Jak leczy się niedokrwistość w przebiegu choroby nowotworowej?

U chorych na nowotwory, u których występuje niedokrwistość, mamy trzy podstawowe metody pokonania jej. Po pierwsze uzupełnienie ewentualnych, stwierdzonych niedoborów, po drugie stosowanie czynników stymulujących eryptropoezę jeśli mamy takie wskazania, bądź też ostatnim sposobem najbardziej wprawdzie uniwersalnym, ale nie zawsze najlepszym, jest przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedokrwistości w przebiegu choroby nowotworowej?

W celu zapobiegania niedokrwistości w chorobie nowotworowej ważną rolę spełnia właściwa dieta, suplementacja i uzupełnianie niezbędnych składników w diecie.