Co to jest niedobór witaminy b6?

Witamina B6 nie jest magazynowana w organizmie, dlatego należy ją systematycznie uzupełniać. Szczególnie palacze i osoby nadużywające alkoholu są narażone na niedobór tej witaminy. Niedobór witaminy B6 najczęściej objawia się ze strony układu nerwowego, a także może powodować inne oznaki.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedobór witaminy b6?

Do niedoboru witaminy B6 w organizmie, najczęściej dochodzi u osób niedożywionych lub źle odżywiających się, których dieta opiera się na żywności przetworzonej, u kobiet w ciąży, kobiet karmiących oraz niemowląt, u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, u osób nadużywających alkoholu, u osób stosujących leki takie jak izoniazyd, D-penicylamina, cykloseryna, hydralazyna, u osób starszych z uwagi na gorsze wchłanianie oraz u pacjentów dializowanych.

Objawy

Jakie są objawy niedobór witaminy b6?

Jeśli poziom witaminy B6 w organizmie jest zbyt niski, może to dawać następujące objawy: niedokrwistość, obniżenie odporności i częstsze na infekcje, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, nerwowość, apatia, pogorszenie nastroju, mrowienie, drżenie lub drętwienie kończyn, zmiany skórne, łupież i wypadanie włosów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedobór witaminy b6?

Aby wykonać oznaczenie umożliwiające ocenę statusu witamin z grupy B w organizmie, zazwyczaj pobiera się próbkę krwi, próbkę porannego moczu ze środkowego strumienia lub próbkę moczu z dobowej zbiórki.

Leczenie

Jak leczy się niedobór witaminy b6?

W przypadku niedostatecznej podaży witaminy B6 wraz z pożywieniem warto rozważyć jej suplementację. Na rynku dostępne są preparaty wieloskładnikowe oraz zawierające wyłącznie witaminę B6 (jednoskładnikowe). Maksymalna dopuszczalna zawartość witaminy B6 w suplementach diety wynosi 18 mg/dobę. Zarówno witamina B6 pochodząca z gotowych aptecznych preparatów, jak i ta znajdująca się w żywości, mają podobną przyswajalność oraz aktywność biologiczną. Witamina B6 bardzo często łączona jest z preparatami magnezowymi, ponieważ znacząco (ok. 20 – 40%) zwiększa ona wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, a także ułatwia dystrybucję magnezu w organizmie i wpływa na utrzymanie właściwych zapasów tego składnika.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedoborowi witaminy b6?

Pirydoksyna (witamina B6), podobnie jak inne witaminy z tej grupy, nie jest magazynowana w organizmie, dlatego należy ją systematycznie dostarczać wraz z pożywieniem lub w przypadku niewystarczającej podaży rozważyć jej suplementację. Zaleca się spożywać pokarmy bogate w witaminę B6, takie jak: ryby, mięso, nasiona, orzechy, warzywa i owoce.