Co to jest niedobór dehydroepiandrosteronu?

Dehydroepiandrosteron — DHEA działa anabolicznie, androgennie oraz jest prekursorem estrogenów. Synteza tego hormonu w organizmie po 30 roku życia zaczyna stopniowo maleć. W praktyce klinicznej zdarzają się także przypadki niedoboru DHEA, co prowadzi do różnych objawów.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niedoboru dehydroepiandrosteronu?

Niedobór dehydroepiandrosteronu ma miejsce między innym w przebiegu choroby Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy), infekcji grzybiczych, wirusowych lub bakteryjnych nadnerczy, chorób autoimmunologicznych czy nacieku nowotworowego na nadnercza.

Objawy

Jakie są objawy niedoboru dehydroepiandrosteronu?

Główne objawy to: obniżenie ogólnej odporności organizmu, pogorszenie samopoczucia, obniżenie poziomu energii, drażliwość i nerwowość, kłopoty z koncentracją i pamięcią, zaburzenia hormonalne, wzrost ilości tkanki tłuszczowej z równoległym spadkiem ilości tkanki mięśniowej, szybsze i bardziej gwałtowne oznaki starzenia się organizmu.

Diagnoza

Jak diagnozuje się niedobór dehydroepiandrosteronu?

Istnieje szereg czynników, które powinny skłonić do wykonania badania. Najczęściej na badanie kieruje lekarz, a decyzja podejmowana jest na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem i zgłaszanych w nim dolegliwości.

Oznaczenie stężenia DHEA może być kluczowe u młodych osób, u których stwierdza się zbyt wcześnie rozpoczęte dojrzewanie płciowe.

Do badania poziomu DHEA i DHEA-SO4 pobierana jest próbka krwi żylnej. Pacjent nie musi być na czczo, jednak dobrze jest, aby badanie wykonane było rano, gdyż o tej porze dnia poziom hormonu jest najwyższy.

Leczenie

Jak leczy się niedobór dehydroepiandrosteronu?

Wśród osób ze zbyt niskim stężeniem DHEA i DHEA-SO4 w organizmie warto rozważyć ich farmakologiczne uzupełnienie. Terapia ta jest zalecana zwłaszcza osobom w wieku powyżej 40. roku życia, które chciałyby jak najdłużej zachować sprawność organizmu. Badania naukowe wykazały bowiem, że suplementowanie hormonu DHEA potrafi znacznie złagodzić objawy starzenia, zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę, miażdżycę, chorobę Alzheimera i depresję oraz przeciwdziałać rozwojowi otyłości i cukrzycy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niedoborowi dehydroepiandrosteronu?

Hormon DHEA w największych ilościach produkowany jest we wczesnych latach, następnie jego synteza zaczyna stopniowo maleć wraz z wiekiem. Warto wtedy rozważyć suplementację. Można zwiększać obecność DHEA w organizmie przez dbanie o odpowiedni poziom witaminy D3, a także dodawanie do posiłków takich przypraw jak: kurkuma, imbir czy cynamon.