Co to jest niealkoholowe stłuszczenie wątroby?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu w wątrobie. Jest diagnozowane niemal u każdego otyłego pacjenta. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby nie boli, w związku z czym trudno na wstępnym etapie je wykryć.

Przyczyny

Jakie są przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Główną rolę w powstaniu niealkoholowego stłuszczenia wątroby (NAFLD) odgrywają insulinooporność i zaburzenie regulacji adiponektyny, bardzo ważnego hormonu regulującego równowagę energetyczną organizmu. Przyczyny to dieta wysokokaloryczna (pokarmy typu fast food), bogata w rafinowane węglowodany, zwłaszcza fruktozę, tłuszcze nasycone i słodzone napoje, która łącznie z małą aktywnością fizyczną prowadzi do nadwagi i otyłości. Pewną rolę odgrywa też skłonność genetyczna.

Główne czynniki ryzyka NAFLD to:
– otyłość (zwłaszcza trzewna, w której tłuszcz gromadzi się głównie w jamie brzusznej);
– cukrzyca typu 2;
– dyslipidemia, czyli nieprawidłowa gospodarka lipidowa (stężenie we krwi cholesterolu i triglicerydów);
– zespół metaboliczny;
– zespół policystycznych jajników.

Objawy

Jakie są objawy niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Zwykle choroba nie powoduje dolegliwości i jest przypadkowo rozpoznawana podczas badania USG z innego powodu lub po stwierdzeniu nieprawidłowej aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST) we krwi.

Daje jedynie niespecyficzne objawy, takie jak: ciągłe zmęczenie, uczucie dyskomfortu w prawym podżebrzu, rumień dłoniowy (zaczerwienienie wewnętrznej strony dłoni), pajączki naczyniowe, zażółcenie białek oczu, żółtaki (tłuszczowe narośla na powiekach), wodobrzusze (na etapie marskości wątroby).

Diagnoza

Jak diagnozuje się niealkoholowe stłuczenie wątroby?

W diagnostyce niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) wykonuje się:
– badania laboratoryjne krwi: oznaczenie aktywności aminfotransferaz ALT i AST (próby wątrobowe) oraz GGT, która zazwyczaj jest zwiększona, stężenia bilirubiny (może być zwiększone), gospodarki lipidowej (cholesterolu i triglicerydów), stężenia glukozy, albumin i parametrów krzepnięcia, a także stężenia żelaza i ferrytyny;
– badania obrazowe: USG wątroby, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej,
– ocenę włóknienia wątroby za pomocą badań, takich jak elastografia ultrasonograficzna lub rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Jak leczy się niealkoholowe stłuczenie wątroby?

Leczenie polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia – w przypadku osób z nadwagą bądź otyłych konieczna jest redukcja masy ciała. Wykazano, że przy stłuszczeniu wątroby utrata przynajmniej 5% wyjściowej masy ciała u tych osób ogranicza proces zapalny w wątrobie, ograniczając wystąpienie choroby, jaką jest niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.

W przypadku stłuszczenia wątroby ważna jest również dieta, która powinna bazować na produktach niskoprzetworzonych, niskotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Podstawą powinno być wdrożenie diety lekkostrawnej — należy wyeliminować słodycze i słone przekąski, słodzone napoje, potrawy ostre i smażone. Oprócz tego należy unikać alkoholu. Warto również wdrożyć do swojego życia regularną aktywność fizyczną, która pozytywnie wpływa na przemianę materii.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby?

Podstawowe znaczenie ma zmiana stylu życia. Należy ograniczyć spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w cukry proste. Wskazana jest również redukcja masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna u osób otyłych.