Co to jest nerwica natręctw?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwica natręctw) to częste, przewlekłe i długotrwałe zaburzenie, w którym osoba ma niekontrolowane, powracające myśli (obsesje) i zachowania (kompulsje) i odczuwa potrzebę powtarzania w kółko. U osób cierpiących na tę chorobę mogą występować objawy obsesji, kompulsji lub obydwu. Objawy te mogą zakłócać wszystkie aspekty życia, takie jak praca, szkoła i relacje osobiste.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nerwicy natręctw?

Nie ustalono dokładnych przyczyn występowania nerwicy natręctw. Związana jest ze sferą psychologiczną, zaburzeniem funkcjonowania niektórych struktur mózgu oraz przekaźnictwem neuroprzekaźników. Prawdopodobnie może być spowodowana: niedoborem serotoniny, traumą po stracie bliskiej osoby lub przykrych doświadczeniach, natłokiem obowiązków, poczuciem niedowartościowania, presją z otoczenia, strachem przed zbliżającym się wydarzeniem.

Objawy

Jakie są objawy nerwicy natręctw?

Do częstych objawów obsesji należą: strach przed zarazkami lub skażeniem, niechciane, zakazane lub objęte tabu myśli dotyczące np. religii, agresywne myśli wobec innych lub siebie, posiadanie rzeczy symetrycznych lub w idealnym porządku.

Kompulsje to powtarzające się zachowania, które osoba cierpiąca na nerwicę natręctw odczuwa w odpowiedzi na obsesyjne myśli. Do najczęstszych kompulsji należą: nadmierne sprzątanie lub mycie rąk, porządkowanie i układanie rzeczy w określony, precyzyjny sposób, wielokrotne sprawdzanie rzeczy, na przykład czy drzwi są zamknięte.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nerwicę natręctw?

Diagnozę nerwicy natręctw stawia zazwyczaj psycholog lub psychiatra na podstawie występujących objawów (zachowań pacjenta) i wywiadu. Aby potwierdzić właściwe rozpoznanie, muszą być spełnione kryteria: występowanie obsesji (myśli natrętnych), kompulsji (natrętnych czynności), które pochłaniają czas i utrudniają funkcjonowanie w sferze społecznej, oraz gdy zaburzenia nie da się wyjaśnić inną chorobą.

Leczenie

Jak leczy się nerwicę natręctw?

Leczenie nerwicy natręctw polega zazwyczaj na prowadzeniu odpowiedniej terapii poznawczo- behawioralnej lub terapii psychodynamicznej. Ważne jest, aby uczyć pacjenta powstrzymywania się od wykonywania przymusowych czynności. Dodatkowo może być konieczne wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Wdrożenie leków powinno iść w parze z terapią, gdyż samodzielnie łagodzą tylko objawy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nerwicy natręctw?

W profilaktyce wystąpienia nerwicy natręctw ważne jest, aby dbać o swój stan psychologiczny. Starać się możliwie redukować stres i polepszyć swoją samoocenę. Istotne jest, żeby w przypadku zauważenia objawów u innej osoby zainteresować się tym i namówić na terapię. Nieleczona nerwica natręctw może prowadzić do poważnych skutków.