Co to jest narkomania?

Narkomania to choroba, gdzie osoba jest uzależniona od substancji psychoaktywnej, np. narkotyków. Uzależnienie to silne, niewładne pragnienie brania narkotyku, nawet kosztem zdrowia czy funkcjonowania w społeczeństwie.

Przyczyny

Jakie są przyczyny narkomanii?

Przyczyny narkomanii są różne. Czasem osoba zaczyna używać narkotyków z ciekawości, dla zabawy lub w celu poradzenia sobie ze stresem. Narkotyki mogą też być sposobem na zapomnienie o problemach lub złych wspomnieniach. Podłoże genetyczne może mieć także wpływ, jeśli w rodzinie były osoby uzależnione, ryzyko jest większe.

Objawy

Jakie są objawy narkomanii?

Objawy narkomanii mogą obejmować silne pragnienie narkotyków, utratę kontroli nad ich użyciem, trudności w ograniczaniu lub zaprzestaniu używania, tolerancję (większą ilość substancji potrzebną do osiągnięcia efektu), wystąpienie objawów odstawienia, problemy zdrowotne, zmiany zachowania i trudności w relacjach społecznych.

Diagnoza

Jak diagnozuje się narkomanię?

Diagnoza narkomanii jest zwykle oparta na ocenie objawów i zachowań osoby, takich jak silne pragnienie narkotyków, utrata kontroli nad ich użyciem, trudności w ograniczaniu lub zaprzestaniu używania oraz wystąpienie objawów odstawienia.

Leczenie

Jak leczy się narkomanię?

Leczenie narkomanii jest długim procesem, składającym się z kilku etapów: detoksykacji, terapii i utrzymania abstynencji. Jest to bardzo skomplikowany problem, który zazwyczaj wymaga pomocy specjalistów. W fazie detoksykacji lekarz może przepisać leki zmniejszające objawy związane z brakiem narkotyku (np. leki przeciwlękowe, przeciwbólowe). Następnie, w terapii, najważniejsze jest nauczenie pacjenta jak radzić sobie z chęcią zażycia narkotyku i jak stawić czoła problemom, które mogły doprowadzić do uzależnienia. Na powodzenie leczenia wpływa wsparcie psychologiczne, ale także podejście pacjenta — chęć zmiany i determinacja.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się narkomanii?

Narkomania to poważna choroba. Aby jej uniknąć, należy utrzymywać dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, bo kontakt z bliskimi może uchronić przed złym wyborem. Warto kształtować zdrowe nawyki — uprawiać regularnie sport, odpoczywać, dbać o dietę. Edukacja na temat narkotyków i ich niebezpieczeństwach jest również istotna.