Co to jest napady paniki?

Napady paniki to nagłe, intensywne uczucie strachu lub niepokoju, którym często towarzyszą objawy fizyczne. Mogą nastąpić niespodziewanie i trwać kilka minut. Można je porównać do alarmu w ciele, który niespodziewanie się włącza.

Przyczyny

Jakie są przyczyny napadów paniki?

Przyczyny napadów paniki są różne — mogą to być sytuacje stresowe, problemy zdrowotne, genetyka, czy skłonności do lęków. Czasami przyczyny są nieznane. Ważne jest pamiętanie, że to stan, który można leczyć.

Objawy

Jakie są objawy napadów paniki?

Napady paniki to niespodziewane, ostry wzrost strachu lub lęku. Mogą obejmować uczucie przerażenia, przyspieszone bicie serca, poty, zawroty głowy, drżenie, trudności z oddychaniem, uczucie duszenia, ból w klatce piersiowej, mdłości i uczucie odrealnienia lub strachu przed utratą kontroli, lub śmiercią.

Diagnoza

Jak diagnozuje się napady paniki?

Diagnozowanie napadów paniki odbywa się poprzez rozmowę z lekarzem o występujących objawach i uczuciach. Bardzo ważne jest opisanie wszystkich doświadczeń. Czasami może być potrzebne badanie fizyczne lub testy, aby wykluczyć inne możliwe choroby. Lekarz może też skierować pacjenta do psychologa lub psychiatry.

Leczenie

Jak leczy się napady paniki?

Leczenie napadów paniki jest złożone i obejmuje zarówno terapię psychologiczną, jak i farmakologiczną. W terapii psychologicznej pacjent uczy się technik radzenia sobie z lękiem oraz zrozumienia swoich emocji. Lekarze mogą również przepisywać różne leki na napady paniki. Niektóre z nich to antydepresanty, które pomagają zmniejszyć napięcie i lęk, oraz benzodiazepiny, które mają działanie uspokajające.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się napadom paniki?

Napady paniki można łagodzić poprzez regularne ćwiczenia fizyczne, zdrową dietę i dostateczny sen. Warto spróbować ćwiczeń oddechowych, medytacji i relaksacji mięśni. Ważne jest również unikanie stresu, alkoholu i kofeiny. Pomocna może okazać się konsultacja z terapeutą lub psychiatrą.