Co to jest nadpobudliwość?

Nadpobudliwość potocznie używana jest do opisywania stanu emocjonalnego. Jednakże pod względem medycznym związana jest z ADHD, czyli zespołem nadaktywności psychoruchowej z deficytem uwagi, który diagnozuje się wyłącznie u dzieci.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nadpobudliwości?

Nadpobudliwość może mieć różne przyczyny. Należą do nich między innymi: stres, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta lub zaburzenia emocjonalne.

Objawy

Jakie są objawy nadpobudliwości?

Objawy nadpobudliwości często ustępują wraz z wiekiem. Podstawowe cechy to nieuwaga, trudności z utrzymaniem spokoju, łatwe rozpraszanie się, bycie w ciągłym ruchu, przerywanie lub przeszkadzanie innym w rozmowach, grach lub zajęciach, trudności z koncentracją i zachowania nadpobudliwe- impulsywne.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nadpobudliwość?

Diagnoza polega na przede wszystkim na dokładnym wywiadzie z pacjentem, jego najbliższymi oraz na dokładnej obserwacji zachowania pacjenta. Bardzo często do poprawnej diagnozy wymagana jest współpraca lekarza z psychologiem.

Leczenie

Jak leczy się nadpobudliwość?

W zależności od przyczyny leczenie nadpobudliwości może być różne. Może obejmować terapię behawioralną, farmakoterapię lub kombinację obu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nadpobudliwości?

Aby zapobiegać nadpobudliwości, warto zadbać o zdrowy styl życia. Zaleca się regularną aktywność fizyczną, unikanie sytuacji stresowych, dbanie o zdrową dietę oraz odpowiednią ilość snu.