Co to jest nadmiar wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie to stan, w którym nasze ciało zatrzymuje więcej wody, niż jest w stanie usunąć. Może powodować opuchnięcia, utratę równowagi mineralnej w organizmie i problemy z nerkami.

Przyczyny

Jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie może być spowodowany różnymi problemami zdrowotnymi. Często wynika z problemów z sercem, nerkami lub wątrobą, które nie mogą skutecznie usuwać płynów z ciała. Może także wystąpić, gdy naczynia krwionośne wypuszczają płyn do otaczających tkanek. Często wpływ na to mają także leki, ciąża, a nawet zbyt duża ilość soli w diecie.

Objawy

Jakie są objawy nadmiaru wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie może powodować obrzęki, czyli spuchnięcia szczególnie widoczne na nogach, rękach lub twarzy. Często odczuwane jest także zmęczenie, uczucie dyskomfortu i ciężkości. W niektórych przypadkach może dojść do zwiększonego ciśnienia krwi, nudności, bólów głowy, a nawet dezorientacji. W skrajnych sytuacjach mogą wystąpić zaburzenia pracy serca.

Diagnoza

Jak diagnozuje się nadmiar wody w organizmie ?

Nadmiar wody w organizmie może zostać zdiagnozowany przez lekarza na podstawie wywiadu, objawów oraz badania fizykalnego. Dodatkowo lekarz może zlecić badania krwi, które pomogą ocenić poziom elektrolitów i funkcję nerek. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie badań obrazowych, jak np. USG.

Leczenie

Jak leczy się nadmiar wody w organizmie ?

Nadmiar wody w organizmie leczony jest głównie za pomocą leków moczopędnych — diuretyków. Mają one za zadanie zwiększyć produkcję moczu przez nerki, co pomaga „odprowadzić” nadmiar wody i soli z organizmu. Istotne jest też kontrolowanie ilości spożywanej soli, bo jej nadmiar może zatrzymywać wodę w ciele. Dlatego warto jeść mniej słonych potraw. Picie odpowiedniej ilości płynów każdego dnia jest także bardzo ważne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się nadmiarowi wody w organizmie?

Aby zapobiegać wystąpieniu nadmiaru wody, warto zadbać odpowiednio o dietę. Należy ograniczyć sól, kawę oraz herbatę w diecie, unikać spożywania alkoholu, pić duże ilości wody, unikać słodyczy.