Co to jest nadciśnienie wtórne?
Nadciśnienie wtórne to wysokie ciśnienie krwi spowodowane przez inne schorzenie lub chorobę.
Przyczyny
Jakie są przyczyny nadciśnienia wtórnego?
Do najczęściej występujących przyczyn nadciśnienia wtórnego zaliczamy:
– choroby nerek i naczyń nerkowych,
– choroby narządów wydzielania wewnętrznego, (tarczycy, rdzenia i kory nadnerczy, przysadki mózgowej, przytarczyc),
– wady serca i dużych naczyń,
– zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
– choroby neurologiczne,
– działania niepożądane leków.
Objawy
Jakie są objawy nadciśnienia wtórnego?
Objawy nadciśnienia wtórnego mogą różnić się w zależności od przyczyny. Mogą obejmować bóle głowy, duszność, zaburzenia widzenia, bóle w klatce piersiowej, zmęczenie. Jeśli przyczyną nadciśnienia tętniczego wtórnego jest miąższowa choroba nerek, u pacjentów pojawiają się często objawy w postaci opuchlizny stóp, kostek i rąk, obrzęków wokół oczu, częstego oddawania moczu, bólu podczas oddawania moczu, obecności krwi w moczu, mętnego moczu o ostrym zapachu przypominającym amoniak, podwyższonego ciśnienia krwi.
U pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym i towarzyszącym wtórnym nadciśnieniem występują bóle głowy, zmęczenie, kłopoty z koncentracją, senność w ciągu dnia, a czasem nawet depresja. Najbardziej charakterystyczną cechą bezdechu sennego jest chrapanie z towarzyszącymi okresami bezdechu. Często pojawiają się niebezpieczne zaburzenia rytmu serca.
Diagnoza
Jak diagnozuje się nadciśnienie wtórne?
W diagnostyce wtórnego nadciśnienia tętniczego ważna jest obserwacja określonych objawów. Na ich podstawie można skierować chorego na dalsze badania dodatkowe. W diagnostyce ważny jest zarówno pomiar ciśnienia, jak i badania obrazowe, moczu i krwi.
Leczenie
Jak leczy się nadciśnienie wtórne?
Leczenie objawowe nadciśnienia tętniczego wtórnego jest zbliżone do nadciśnienia pierwotnego. Efektywność leczenia jest ponadto uwarunkowana rodzajem i skutecznością leczenia choroby zasadniczej powodującej nadciśnienie.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się nadciśnieniu wtórnemu?
Zapobieganie nadciśnieniu wtórnemu, czyli objawowemu, polega na dokładnym leczeniu stanów chorobowych, które w swym rozwoju mogą spowodować mniej lub bardziej trwałe i wysokie nadciśnienie tętnicze (np. choroby nerek). Konieczna jest zmiana trybu życia, poprzez zadbanie o właściwą dietę, spożywanie mniejszej ilości alkoholu, rzucenie papierosów i wprowadzenie większej ilości aktywności fizycznej.