Co to jest mukopolisacharydoza, typ ii?
Mukopolisacharydoza typu II (zespół Huntera) to wrodzone zaburzenie metabolizmu mukopolisacharydów. Dziedziczona jest w sposób recesywny, sprzężony z płcią. Jest to choroba spowodowana niedoborem enzymu sulfatazy iduronianowej, który jest odpowiedzialny za degradację mukopolisacharydów.
Przyczyny
Jakie są przyczyny mukopolisacharydozy typu ii?
Przyczyną choroby jest mutacja genu IDS znajdującego się na chromosomie X, który koduje enzym 2-sulfatazę iduronianu. Niedobór tego enzymu powoduje zaburzenie metabolizmu mukopolisacharydów i gromadzenie się ich w organizmie. Nagromadzenie dużych ilości tych substancji powoduje trwałe, postępujące uszkodzenia wpływające na wygląd, rozwój umysłowy, funkcjonowanie organów i zdolności fizyczne.
Objawy
Jakie są objawy mukopolisacharydozy typu ii?
Pierwsze objawy choroby zaczynają się pojawiać około 2-3 roku życia.
Objawy obejmują:
– powiększoną głowę, przerost dziąseł,
– nieprawidłowości w układzie kostnym,
– sztywność stawów,
– zahamowany wzrost,
– powiększoną wątrobę i śledzionę,
– rozdęty brzuch,
– opóźnienie rozwoju umysłowego,
– upośledzenie słuchu,
– zmętnienie rogówki,
– uszkodzenie mięśnia sercowego.
Charakterystyka objawów jest podobna do mukopolisacharydozy typu I, z wyjątkiem wolniejszej progresji przebiegu choroby oraz brakiem lub niewielkim upośledzeniem umysłowym.
Diagnoza
Jak diagnozuje się mukopolisacharydozę typu ii?
Diagnostyka choroby polega na pomiarze poziomu mukopolisacharydów w próbce moczu, pomiarze aktywności enzymu sulfatazy iduronianowej w surowicy, fibroblastach, leukocytach oraz analizie DNA. Można wykonywać również diagnostykę prenatalną z wykorzystaniem amniopunkcji lub pobranie próbki kosmówki.
Leczenie
Jak leczy się mukopolisacharydozę typu ii?
Terapia mukopolisacharydozy typu 2 polega na leczeniu objawów i powikłań. Leczenie opiera się na enzymatycznej terapii zastępczej. W cotygodniowym wstrzyknięciu dożylnym podaje się brakujący enzym — rekombinowaną sulfatazę iduronianową. W zapobieganiu progresji choroby wykonuje się także przeszczep szpiku kostnego i komórek macierzystych. Dodatkowo leczenie obejmuje zabiegi chirurgiczne np. operację zmniejszenia niedrożności dróg oddechowych, terapię fizyczną i logopedyczną.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się mukopolisacharydozie typu ii?
Mukopolisacharydoza typu 2 jest chorobą genetyczną. Jeśli w historii rodzinnej występują przypadki choroby, przed decyzją o posiadaniu potomstwa należy przeprowadzić badania genetyczne. Wynik tego testu pozwoli na świadome planowanie ciąży.