Co to jest migotanie i trzepotanie komór?

Migotanie i trzepotanie komór jest bardzo szybkim (150-500 uderzeń na minutę), nieregularnym, zdezorganizowanym rytmem komorowym. W konsekwencji skurcze serca nie są efektywne, co zaburza spełnianie przez serce jego głównej funkcji — pompowanie krwi do naczyń krwionośnych całego organizmu. Jest to stan poważnie zagrażający życiu.

Przyczyny

Jakie są przyczyny migotania i trzepotania komór?

Wśród głównych przyczyn występowania tego zaburzenia znajdują się choroba niedokrwienna serca oraz przebyty wcześniej zawał mięśnia sercowego. Czynniki takie jak nadciśnienie tętnicze, stres, niektóre leki mogą również przyczynić się do tych zaburzeń.

Objawy

Jakie są objawy migotania i trzepotania komór?

Objawy migotania i trzepotania komór to m.in.:
– nagłe omdlenie, które może pojawić się także w sytuacjach niepoprzedzonych wysiłkiem fizycznym;
– zawroty głowy;
– uczucie kołatania serca;
– duszność.
Objawy, zwłaszcza na początku, mogą być bardzo niecharakterystyczne, a samo migotanie komór może w rzadkich przypadkach samoistnie ustąpić.

Diagnoza

Jak diagnozuje się migotanie i trzepotanie komór?

Podstawowym narzędziem służącym do diagnostyki zarówno migotania komór jak i innych zaburzeń rytmu serca jest elektrokardiografia (EKG). Migotanie komór w tym badaniu charakteryzuje się falą migotania o częstotliwości od 300 do 800/min. Fala ta ma kształt sinusoidy o nieregularnym kształcie i zmiennej amplitudzie.

Leczenie

Jak leczy się migotanie i trzepotanie komór?

Leczenie najczęściej obejmuje farmakoterapię oraz wszczepienie kardiowertera-defibrylatora, ale także angioplastykę wieńcową (poszerzenie naczyń krwionośnych przez balonikowanie lub stentowanie), by-passy (pomostowanie aortalno-wieńcowe), ablację RF (zabieg kardiologiczny z użyciem specjalnej podgrzewanej elektrody), czy korekcję wady serca.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się migotaniu i trzepotaniu komór?

Zapobieganie migotania i trzepotania komór sercowych oraz innych schorzeń układu krążenia to przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Pierwszym kryterium jest waga. Osoby otyłe obarczone są większym ryzykiem chorób układu krążenia. Istotne jest wprowadzenie diety bogatej w świeże warzywa i owoce, a ubogiej w wysokotłuszczowe i przetworzone potrawy. Zaleca się też uprawianie sportu minimum 3 razy w tygodniu. Wysiłek fizyczny nie musi być intensywny, ważne, żeby był regularny.