Co to jest mięśniakomięsak prążkowany?

Mięśniakomięsak prążkowany (mięsak komórek prążkowanych, mięsak prążkowanokomórkowy, rhabdomyosarcoma) jest złośliwym nowotworem atakującym komórki mięśni prążkowanych. Najczęściej guzy tego pochodzenia zlokalizowane są w obrębie głowy i szyi (również oczodołu), układu moczowo-płciowego, a także kończyn. Nowotwór ten jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u dzieci.

Przyczyny

Jakie są przyczyny mięśniakomięsaka prązkowanego?

Przyczyny rozwoju guza nie są znane, uważa się, że czynniki genetyczne wpływają na rozwój niektórych jego postaci.

Objawy

Jakie są objawy mięśniakomięsaka prązkowanego?

Przebieg kliniczny jest gwałtowny, guz rośnie i rozprzestrzenia się szybko. Pierwotna lokalizacja guza znajduje się przeważnie w górno-nosowym kwadrancie oczodołu. Po upływie 2–5 tygodni choroby widoczne są wyraźnie postępujące objawy kliniczne. Dominuje gwałtownie narastający jednostronny wytrzeszcz z przemieszczeniem gałki ocznej. Ponadto może występować podwójne widzenie (dwojenie; zob. Podwójne widzenie (diplopia)), przekrwienie i obrzęk powiek oraz spojówek, opadanie powieki, jednocześnie ostrość wzroku się pogarsza. Guz może dawać przerzuty do płuc i kości.

Diagnoza

Jak diagnozuje się mięśniakomięsaka prążkowanego?

Lekarz stawia diagnozę na podstawie danych uzyskanych z wywiadu oraz wyników kompleksowych badań okulistycznych i diagnostycznych, głównie z zakresu diagnostyki obrazowej. Decydujące znaczenie dla rozpoznania ma wynik badania histopatologicznego materiału pobranego w czasie biopsji operacyjnej. Budowa komórkowa guza decyduje o stopniu złośliwości i ma znaczenie rokownicze.

Leczenie

Jak leczy się mięśniakomięsaka prążkowanego?

Po rozpoznaniu choroby okulista kieruje pacjenta do onkologa, który prowadzi zasadnicze leczenie. Jest to chemioterapia modyfikowana w zależności od rozległości zmiany. W dalszej kolejności stosuje się radioterapię, wykorzystując nowe techniki lecznicze. Nowoczesna metoda terapii polega na dokładnym trójwymiarowym zlokalizowaniu guza za pomocą systemu przestrzennie ułożonych znaków, opracowanych i utrwalonych komputerowo. Pozwala to na precyzyjne i bezpieczne napromieniowanie guza frakcjami (porcjami) dawek promieniowania, których źródło znajduje się w pewnej odległości od ciała – okolicy (guza) poddanego terapii.

Leczenie operacyjne leży w gestii okulisty lub neurochirurga, jeżeli proces chorobowy obejmuje przestrzeń wewnątrzczaszkową. Bardzo wczesne postaci guza (najczęściej w powiekach i w górno-nosowym kwadrancie oczodołu) mogą być otorebkowane, wówczas należy usunąć je w całości. Niekiedy konieczne jest wykonanie operacji nazywanej wypatroszeniem oczodołu (egzenteracja) z powodu wznowy guza opornego na leczenie onkologiczne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się mięśniakomięsakowi prążkowanemu?

Nie istnieją metody postępowania zabezpieczające przed zachorowaniem.