Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca jest chorobą, w której blaszka miażdżycowa gromadzi się wewnątrz tętnic. Blaszka miażdżycowa to lepka substancja składająca się z tłuszczu, cholesterolu, wapnia i innych substancji znajdujących się we krwi. Z czasem blaszka twardnieje i zwęża tętnice. Ogranicza to przepływ krwi bogatej w tlen do organizmu i może prowadzić do poważnych problemów, w tym choroby wieńcowej. Tętnice te doprowadzają krew do serca. Gdy są one zablokowane, możesz wystąpić dusznica bolesna lub zawał serca.

Przyczyny

Jakie są przyczyny miażdżycy?

Miażdżyca powstaje na skutek gromadzenia się blaszki miażdżycowej wewnątrz tętnic. Czynnikami ryzyka zachorowania na miażdżycę są: starszy wiek, otyłość, palenie papierosów, niewłaściwa dieta, wysokie stężenie cholesterolu LDL.

Objawy

Jakie są objawy miażdżycy?

Rozwój miażdżycy ogranicza przepływ krwi bogatej w tlen do organizmu i może prowadzić do poważnych problemów. Objawy mogą być różne w zależności od miejsca jej występowania. W przypadku serca może pojawiać się ból w klatce piersiowej, duszność przy niewielkim wysiłku, szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku. W przypadku kończyn może pojawić się drętwienie, mrowienie oraz ból.

Diagnoza

Jak diagnozuje się miażdżycę?

W przypadku rozpoznawania miażdżycy warto wykonać lipidogram i morfologię, a także zbadać poziomu cukru we krwi, które pozwolą określić czynniki ryzyka. Badaniem pomocniczym jest badanie USG Doppler (szczególnie w obrębie tętnic szyjnych, kończyn dolnych i kręgowych) umożliwiające określenie przepływu krwi przez naczynia. Dodatkowo można wykonać angiografię w celu sprawdzenia naczyń wieńcowych.

Leczenie

Jak leczy się miażdżycę?

W terapii miażdżycy ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta ograniczająca spożycie mięsa, potraw tłustych, słodyczy i alkoholu. Leczenie miażdżycy może polegać na chirurgicznym usunięciu blaszki miażdżycowej, zastosowaniu by-passów lub założeniem stent. Farmakoterapia polega na podawaniu leków rozszerzających naczynia oraz zapobiegających powstawaniu zakrzepów. Jeśli przyczyną miażdżycy jest hipercholesterolemia, należy wdrożyć leki, które obniżą poziom cholesterolu we krwi.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się miażdżycy?

Zapobieganie wystąpienia miażdżycy polega na unikaniu czynników ryzyka. Zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym dbanie o właściwą dietę (ograniczającą potrawy tłuste, produkty zwierzęce, słodycze, alkohol), zaprzestanie palenia papierosów, uprawianie sportu, regularne badania krwi, dostarczanie wraz z dietą kwasów omega-3.