Co to jest małopłytkowość wtórna?

Małopłytkowość wtórna to stan, w którym jest zbyt mało płytek krwi w organizmie, ale wynika to z innego problemu zdrowotnego, jak choroba czy leki. Płytki krwi pomagają zatrzymać krwawienie, więc ich niedobór może prowadzić do krwawień.

Przyczyny

Jakie są przyczyny małopłytkowości wtórnej?

Małopłytkowość wtórna może być spowodowana wieloma czynnikami. Niektóre leki, takie jak aspiryna, mogą zmniejszyć ilość płytek krwi. Choroby takie jak HIV, białaczka lub anemia również mogą spowodować małopłytkowość. Na koniec, zabiegi medyczne takie jak chemioterapia lub radioterapia mogą uszkodzić szpik kostny, co prowadzi do zmniejszenia produkcji płytek krwi.

Objawy

Jakie są objawy małopłytkowości wtórnej?

Małopłytkowość wtórna może prowadzić do łatwego siniaczenia lub krwawienia — chociażby z nosa czy dziąseł, czy też pojawiania się małych czerwonych punktów na skórze. Można też często zauważyć nietypowe zmęczenie. W przypadku zauważenia takich objawów należy zgłosić się do lekarza.

Diagnoza

Jak diagnozuje się małopłytkowość wtórną?

Diagnozowanie małopłytkowości wtórnej zaczyna się od rozmowy i badania fizykalnego. Lekarz zapyta o występujące objawy. Najważniejszym badaniem jest badanie krwi, które pokazuje liczbę płytek krwi. Jeśli liczba płytek jest niska, lekarz może zlecić dodatkowe testy, aby znaleźć przyczynę. Dalsze badania mogą obejmować badania krwi, biopsję szpiku kostnego lub inne testy obrazowe.

Leczenie

Jak leczy się małopłytkowość wtórną?

Leczenie małopłytkowości wtórnej zależy od przyczyny. Do najczęstszych leków stosowanych w leczeniu należą sterydy, które pomagają zwiększyć liczbę płytek krwi. Inne leki, takie jak azatiopryna czy cyklosporyna, mogą być również stosowane w zależności od przyczyny małopłytkowości. Leczenie przyczyny także pomaga — na przykład jeśli jest to spowodowane lekami, zaprzestanie ich stosowania może poprawić stan. W cięższych przypadkach może być potrzebna transfuzja płytek krwi.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się małopłytkowości wtórnej?

Aby zapobiec wtórnej małopłytkowości, należy:

1. Kierować się zdrowym stylem życia — starać się jeść zrównoważoną dietę, regularnie ćwiczyć i unikać stresu.
2. Spróbować unikać leków powodujących małopłytkowość. Do takich leków mogą należeć: niesteroidowe leki przeciwzapalne, niektóre antybiotyki oraz leki przeciwpadaczkowe.
3. Regularne badania krwi mogą pomóc kontrolować poziom płytek krwi, co pozwoli wcześnie wykryć ewentualne zmiany.