Co to jest majaczenie?

Majaczenie to ostre i odwracalne zaburzenie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Czas trwania może być różny, nawet do kilkunastu dni. Częściej występuje u starszych osób i osób po przebytych zabiegach operacyjnych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny majaczenia?

Majaczenie to zaburzenie, które może mieć więcej niż jedną przyczynę. Do możliwych przyczyn można zaliczyć: używanie substancji oduczających i alkoholu, niektóre choroby (udar, zawał serca, uraz spowodowany upadkiem), brak równowagi w organizmie, złe odżywanie i nieodpowiednia higiena snu, przyjmowane leki lub stres. Patogeneza nie jest do końca poznana. Prawdopodobnie majaczenie jest wynikiem zmian aktywności neuronów, metabolizmu mózgu lub zaburzeniami w neuroprzekaźnictwie, szczególnie acetylocholiny.

Objawy

Jakie są objawy majaczenia?

Objawy zaburzenia pojawiają się szybko — w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Mogą nasilać się w nocy i w miejscach mniej znanych. Do objawów zaliczamy: zaburzenia świadomości, zaburzenia uwagi,  zaburzenia emocjonalne, omamy, brak logicznego myślenia i koncentracji, utratę kontaktu z otoczeniem i czasem, zaburzenia psychoruchowe. Charakterystyczne są wahania nasileń objawów w czasie. Należy pamiętać, że majaczenie i demencja to różne zaburzenia, jednak niekiedy mogą występować jednocześnie. Epizody majaczenia nie zawsze oznaczają, że dana osoba ma demencję.

Diagnoza

Jak diagnozuje się majaczenie?

Lekarz może zdiagnozować majaczenie na podstawie przeprowadzonego wywiadu z pacjentem, historii medycznej, przeglądu stanu psychicznego, badania fizykalnego i neurologicznego lub innych testów np. badań laboratoryjnych, lub badań obrazowych mózgu.
Majaczenie można ustalić, gdy stwierdzi się, że jest ono bezpośrednim następstwem:
– choroby somatycznej,
– zatrucia,
– odstawienia substancji psychoaktywnych bądź leków.

Leczenie

Jak leczy się majaczenie?

Pierwszym i najważniejszym celem leczenia majaczenia jest ustalenie i zajęcie się wszystkimi przyczynami lub wyzwalaczami. Wyeliminowanie tych czynników ryzyka może obejmować odstawienie niektórych leków, leczenie infekcji lub leczenie zaburzeń równowagi w organizmie. Następnymi krokami jest farmakoterapia i psychoterapia. Leczenie farmakologiczne polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwpsychotycznych (haloperidol — lek pierwszego wyboru). Leczenie skupia się głównie na stworzeniu najlepszych warunków do uzdrowienia ciała i poprawienia funkcji poznawczych.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się majaczeniu?

Najlepszym sposobem zapobiegania wystąpienia stanów majaczeniowych jest ukierunkowanie na czynniki ryzyka. W przypadku hospitalizacji bardzo istotna jest szybka ocena czynników ryzyka. Należy często rozmawiać z chorym, aby pacjentowi było łatwiej orientować się w tym, co się dzieje. Dodatkowo należy promować zdrowe nawyki związane ze snem, nawodnieniem i odżywieniem organizmu, aktywnością fizyczną, a także zapewnić pomoc osobom z wadami wzroku lub zaburzeniami słuchu. Najlepiej ograniczyć ryzyko zakażeń oraz unikać leków nasennych.