Co to jest łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczyca stawowa (łuszczycowe zapalenie stawów, artropatia łuszczycowa) jest rodzajem zapalenia stawów, które dotyka niektóre osoby z chorobą skóry — łuszczycą. Choroba ta rozwija się zwykle 5 do 10 lat po zdiagnozowaniu łuszczycy, choć niektórzy ludzie mogą mieć problemy ze stawami, zanim zauważą jakiekolwiek objawy związane ze skórą.

Przyczyny

Jakie są przyczyny łuszczycowego zapalenia stawów?

Nie jest do końca poznana dokładna przyczyna łuszczycy stawowej. Podobnie jak w przypadku łuszczycy, uważa się, że łuszczycowe zapalenie stawów jest wynikiem błędnego ataku układu odpornościowego na zdrowe tkanki. Na jej rozwój mają wpływ czynniki genetyczne (np. związek z antygenem HLA-B27), immunologiczne oraz środowiskowe (infekcje, uraz, stres). Dodatkowym bodźcem wywołującym chorobę mogą też być niektóre leki.

Objawy

Jakie są objawy łuszczycowego zapalenia stawów?

Objawy łuszczycowego zapalenia stawów obejmują: opuchnięte, tkliwe stawy po jednej lub obu stronach ciała, poranną sztywność, opuchnięte palce u rąk i nóg, bolesne mięśnie i ścięgna, łuszczenie się płatów skóry, które może się nasilać, gdy nasila się ból stawów, ogólne zmęczenie.

Diagnoza

Jak diagnozuje się łuszczycowe zapalenie stawów?

Diagnostyka łuszczycowego zapalenia stawów opiera się na wywiadzie lekarskim, ocenie stanu skóry oraz badaniach dodatkowych. Wykonuje się badania genetyczne, badania obrazowe (USG, RTG, rezonans) oraz morfologię krwi (w celu oceny poziomu OB, CRP). Rozpoznanie łuszczycy stawów nie jest łatwe, ponieważ choroba charakteryzuje się zmiennością w obrazie klinicznym, a także występuje często razem z innymi odmianami łuszczycy.

Leczenie

Jak leczy się łuszczycowe zapalenie stawów?

W zależności od stanu i potrzeb pacjenta w łuszczycy stosuje się leczenie miejscowe, ogólne lub terapię skojarzoną. Terapia łuszczycy stawów obejmuje: niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki immunosupresyjne (metotreksat), leki biologiczne, witaminy i minerały. Do innych sposobów zaliczamy ćwiczenia, terapie zajęciowe, masaże, operacje wymiany stawu. Dzięki wczesnej diagnostyce i rozpoczęciu leczenia, chorzy mają większą szansę na uniknięcie wystąpienia ciężkich powikłań związanych z łuszczycą stawową. Wczesne rozpoznanie i leczenie pomaga zapobiegać uszkodzeniom stawów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się łuszczycowemu zapaleniu stawów?

Niestety nie ma możliwości zapobiegania wystąpienia choroby. Warto jednak podjąć działania, które mogłyby zmniejszyć stan zapalny w organizmie oraz opanować objawy choroby. Należy wprowadzić zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa, dbać o codzienną aktywność fizyczną, unikać obrażeń fizycznych, zredukować stres oraz monitorować zmiany paznokci. Szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie leczenia skutkuje zmniejszeniem częstości i nasilenia objawów.