Co to jest łupież różowy giberta (pityriasis rosea gibert)?

Łupież różowy Gliberta jest chorobą o łagodnym przebiegu odznaczającą się różowymi zmianami na skórze. Głównie dotyczy dzieci i młodych dorosłych. Przyczyna choroby nie jest znana. Choroba może ustąpić samoistnie i zazwyczaj nie jest nawracająca.

Przyczyny

Jakie są przyczyny łupieżu różowego giberta?

Dokładna przyczyna choroby nie jest znana. Jednak najprawdopodobniej jest to choroba o podłożu zakaźnym. Do wirusów najczęściej wiązanych z łupieżem różowym należy ludzki wirus Herpes typu 6 oraz 7. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią i wiosną.

Objawy

Jakie są objawy łupieżu różowego giberta?

Objawy są dość charakterystyczne. Najpierw na skórze, najczęściej na tułowiu, pojawia się zmiana zwiastująca (tzw. blaszka macierzysta). Jest to zazwyczaj kilkucentymetrowe ognisko rumieniowe, barwy czerwonej lub ciemnoróżowej, pokryte w środku łuskami. Jego brzegi są lekko uniesione, łuszczące się, a centralna część jest jaśniejsza. Blaszka macierzysta może mieć do 3 cm średnicy i przez około 2 tygodnie może stanowić jedyny skórny objaw choroby. Ponadto mogą występować objawy ogólne (np. złe samopoczucie, nudności, bóle głowy, stawów, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka lub ból gardła), które występują przed pojawieniem się wysypki. Następnie po kilku dniach lub tygodniach (do 6 tyg.) pojawia się uogólniona wysypka na tułowiu i kończynach. Zmiany są mniejsze od blaszki macierzystej, występują symetrycznie po obu stronach ciała. Nie występują na błonach śluzowych.

Diagnoza

Jak diagnozuje się łupież różowy giberta?

Zwykle choroba jest łatwa do rozpoznania ze względu na charakterystyczny przebieg – pojawienie się najpierw blaszki macierzystej, a następnie uogólnionej wysypki. Wysypka ma także dość typowy wygląd, dlatego do ustalenia rozpoznania lekarzowi wystarcza zwykle zebranie wywiadu od pacjenta i obejrzenie skóry.

Leczenie

Jak leczy się łupież różowy giberta?

Łupież różowy ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni, nie wymaga leczenia. Korzystna jest pielęgnacja skóry emolientami. W przypadku towarzyszącego świądu skóry stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz miejscowo maści glikokortykosteroidowe, co jednak nie ma wpływu na szybkość ustępowania zmian.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się łupieżowi różowemu giberta?

Aby zapobiegać łupieżowi różowemu, zaleca się unikać stresu, zadbać o zdrową dietę, stosować łagodne produkty do pielęgnacji skóry oraz unikać drażniących substancji chemicznych.