Co to jest łupież pstry?

Łupież pstry to przewlekła choroba zapalna skóry wywołana zakażeniem drożdżakiem Malassezia furfur. Jest to zakażenie grzybicze i powoduje powstawanie zmian na skórze.

Przyczyny

Jakie są przyczyny łupieżu pstrego?

Bezpośrednią przyczyną rozwoju łupieżu pstrego są drożdżopodobne grzyby z rodzaju Malassezia, naturalny składnik mikrobiomu skóry. Jego patologicznemu namnażaniu się, sprzyjają np. czynniki klimatyczne, takie jak wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Do rozwoju drobnoustrojów przyczynia się też nadmierne pocenie się i hiperaktywność gruczołów łojowych.

Inne czynniki ryzyka rozwoju łupieżu pstrego:
– długotrwała antybiotykoterapia,
– długotrwałe leczenie sterydami,
– dieta uboga w cynk, selen oraz witaminy A, E i z grupy B,
– osłabienie odporności,
– stosowanie leków immunosupresyjnych.

Objawy

Jakie są objawy łupieżu pstrego?

Łupież pstry powoduje powstanie plam o różnym zabarwieniu, początkowo różowym, następnie żółtobrunatnym i brunatnym. Plamy mogą mieć różną wielkość, czasem są małe, o średnicy kilku milimetrów, z czasem mogą się powiększać, rozsiewać i zlewać. Lokalizują się najczęściej na karku, ramionach, plecach, klatce piersiowej. Charakterystyczną cechą plam jest powierzchowne złuszczanie i obecność drobnych łusek. Często obserwuje się nawroty choroby. W lecie, po ekspozycji na słońce (np. po opalaniu), w miejscu zakażenia obserwuje się białe, dobrze odgraniczone plamy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się łupież pstry?

Łupież pstry jest często występującą chorobą i łatwo można go rozpoznać na podstawie samego wyglądu skóry. Celem potwierdzenia wykonuje się badanie mykologiczne. W diagnostyce łupieżu pstrego lekarz może również wykorzystać lampę Wooda i obejrzeć pod nią zmiany na skórze.

Leczenie

Jak leczy się łupież pstry?

W łupieżu pstrym stosuje się leki przeciwgrzybicze miejscowo lub ogólnie. Większość przypadków poddaje się leczeniu miejscowemu, przy długotrwałym zakażeniu lub nasileniu zmian chorobowych wskazana jest terapia ogólna (doustna). Stosuje się szampony przeciwłupieżowe zawierające pochodne azolowe (np. ketokonazol, klotrimazol, ekonazol), oktopiroks, siarczek selenu, pitytonian cynku. Szampon po spienieniu należy pozostawić na powierzchni skóry na kilka minut i spłukać. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić lekowi zawartemu w szamponie odpowiednie działanie. Skuteczne są również pochodne azolowe w kremach.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się łupieżowi pstremu?

Zapobieganie polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej. Należy do nich m.in. używanie czystych ręczników (niedzielenie ręcznika z innymi), noszenie czystej odzieży (nienoszonej przez inne osoby).