Co to jest liszaj twardzinowy i zanikowy?

Liszaj twardzinowy i zanikowy to przewlekła choroba skóry, która powoduje zapalenie i cienkie plamy, często fioletowe lub białe. Może dotykać skórę, błony śluzowe i może prowadzić do trwałych blizn.

Przyczyny

Jakie są przyczyny liszaju twardzinowego i zanikowego?

Liszaj twardzinowy i zanikowy to choroba skóry, której przyczyny nie są dokładnie znane. Lekarze sądzą, że może to być związane z reakcją autoimmunologiczną, czyli sytuacją, kiedy system odpornościowy zaczyna atakować własne komórki, tutaj skóry. Częściej dotyka kobiety i może mieć związek z innymi chorobami autoimmunologicznymi.

Objawy

Jakie są objawy liszaju twardzinowego i zanikowego?

Liszaj twardzinowy i zanikowy to problem skóry, który może powodować białe plamy, które są zwykle płaskie i mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Te plamy mogą być również twardy lub szorstkie w dotyku. Mogą też pojawić się bliznowce, które powodują zwężenie otworu pochwy czy cewki moczowej. Objawem może być również świąd lub ból.

Diagnoza

Jak diagnozuje się liszaj twardzinowy i zanikowy?

Liszaj twardzinowy i zanikowy rozpoznaje się głównie na podstawie badania fizykalnego, czyli oglądania i dotykania zmienionych miejsc skóry. Lekarz zwraca uwagę na kolor, teksturę i kształt plam. Czasami, aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zdecydować o pobraniu próbki skóry — tzw. biopsji. Jest to mały zabieg, który polega na usunięciu niewielkiej części skóry do jej dokładniejszego zbadania.

Leczenie

Jak leczy się liszaj twardzinowy i zanikowy?

Liszaj twardzinowy i zanikowy to choroba skóry, do której leczenia używane są maści lub kremy. Najczęściej stosowane są sterydy, które pomagają zredukować czerwienienie, swędzenie i zmniejszyć zgrubienie skóry. Innym lekiem, który może być pomocny, jest takrolimus — maść, która pomaga zagęścić skórę. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zastrzyki steroidowe wprost do obszarów, które są objęte chorobą. Ważne jest też pamiętać o regularnej kontroli u dermatologa, aby monitorować rozwój choroby.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się liszajowi twardzinowemu i zanikowemu?

Liszaj twardzinowy i zanikowy to choroba skóry o nieznanej przyczynie. Aby zminimalizować ryzyko jej rozwoju, warto utrzymywać dobrą higienę osobistą, unikać drażniących substancji i stresu. Warto regularnie przeglądać swoją skórę, szukać zmian skórnych. W przypadku zauważenia niepokojących zmian należy skonsultować się z lekarzem.