Co to jest liszaj płaski (lichen planus)?

Liszaj płaski (lichen planus) to zapalna, świądowa choroba skóry i błon śluzowych, która może być zarówno uogólniona jak i zlokalizowana. Charakteryzuje się charakterystycznymi fioletowawymi, płasko zakończonymi grudkami, z upodobaniem występującymi na tułowiu i powierzchniach zginaczy. Zmiany mogą być dyskretne lub łączyć się w blaszki. W badaniu histologicznym stwierdza się „zębatą” hiperplazję naskórka i wakuolarne zmiany w warstwie podstawnej naskórka wraz z intensywnym naciekiem zapalnym w górnej części skóry.

Przyczyny

Jakie są przyczyny liszaja płaskiego?

Przyczyny choroby nie są znane. Przypuszcza się, że wpływ na rozwój liszaja płaskiego mają choroby autoimmunologiczne (kiedy komórki układu odpornościowego atakują własny organizm). Często pojawia się u osób, u których zdiagnozowano marskość wątroby czy zapalenie wątroby lub cukrzycę.

Zmiany charakterystyczne dla liszaja płaskiego spotyka się również w chorobie przeszczep przeciwko gospodarzowi (graft versus host disease – GVHD). Innymi czynnikami wywołującymi chorobę mogą być leki, m.in.: penicylamina, sole złota, arsen, metylodopa, kwas paraaminosalicylowy (PAS).

Objawy

Jakie są objawy liszaja płaskiego?

Objawy liszaja płaskiego zależą od tego, jaką część ciała zajęła choroba:
– Skóra — symetryczne, sinoczerwone grudki wielkości 1-3 mm o błyszczącej powierzchni. Można na nich dostrzec niewielkie białe linie, nazywane prążkami Wickhama. Rzadziej można zaobserwować pęcherze i bąble. Zmian tych może być tylko kilka lub kilkadziesiąt. Wykwitom towarzyszy charakterystyczny świąd skóry (ulgę przynosi pocieranie skóry, a nie jej drapanie). Wykwity najczęściej pojawiają się na skórze nadgarstków, w dolnej części pleców, na kostkach i łydkach.
– Owłosiona skóra głowy — zaczerwienienie i podrażnienie, niewielkie grudki, cienkie włosy lub ich brak, blizny (łysienie bliznowaciejące).
– Jama ustna — zmiany w postaci białej siateczki zlokalizowane na wewnętrznej stronie policzków. Zdarzają się także przypadki, gdy liszaj płaski pojawia się na języku, wargach i dziąsłach. Objawami współtowarzyszącymi mogą być zaczerwienienie i opuchlizna, łuszczenie się błony śluzowej na dziąsłach, a także bolesne owrzodzenia, które mogą powodować uczucie palenia.
– Paznokcie — podłużne, żółtawe bruzdy, ubytki w płytce paznokcia, jego stopniowe wykruszanie. Może nawet dojść do zaniku płytki paznokcia.
– Narządy płciowe — u kobiet charakterystyczny jest świąd sromu, który towarzyszy pogrubieniu skóry tej okolicy oraz białawym grudkom.

Diagnoza

Jak diagnozuje się liszaj płaski?

Do postawienia diagnozy zwykle wystarczają same objawy kliniczne. Lekarz, obserwując zmiany w jednej okolicy ciała, np. na skórze, powinien również sprawdzić inne miejsca na ciele, w których może pojawić się liszaj.

Ponieważ liszaj płaski występuje pod wieloma postaciami, do rozpoznania niektórych z nich potrzebne jest wykonanie badań histopatologicznych. Badania te polegają na pobraniu wycinka zmienionej chorobowo skóry i poddaniu go ocenie pod mikroskopem.

Leczenie

Jak leczy się liszaj płaski?

Leczenie liszaja polega głównie na złagodzeniu jego objawów, a także na przyspieszeniu ustąpienia dolegliwości. Na zmiany skórne stosuje się zwykle miejscowo maści, zawierające silne glikokortykosteroidy.

W uzasadnionych przypadkach lekarz dermatolog może rozważyć ich podanie drogą doustną w postaci tabletek. Zadaniem glikokortykosteroidów jest złagodzenie swędzenia i spowodowanie, że zmiany skórne ulegną spłaszczeniu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się liszajowi płaskiemu?

Nie ma możliwości zapobiegania rozwojowi choroby.