Co to jest kaszel mokry?

Kaszel mokry jest to tzw. kaszel produktywny, to znaczy towarzyszy jemu znaczna ilość wydzieliny i śluzu, który utrudnia oddychanie. Cechuje go odkrztuszanie gęstej wydzieliny.

Przyczyny

Jakie są przyczyny kaszlu mokrego?

Kaszel mokry występuje najczęściej w bakteryjnych zakażeniach dróg oddechowych, rozstrzeniach oskrzeli, astmie, POChP i przewlekłym eozynofilowym zapaleniu oskrzeli.

Objawy

Jakie są objawy kaszlu mokrego?

Cechuje go częste odkrztuszanie wydzieliny w ciągu dnia, która ma gęsty, lepki charakter. Zazwyczaj chory odczuwa jej obecność w okolicy gardła, tchawicy. Ciężko jest ją odkrztusić. Barwa zalegającej wydzieliny może być od przeźroczystej do zielonkawo-żółtej.

Diagnoza

Jak diagnozuje się kaszel mokry?

Istnieje kilka kryteriów, na podstawie których określa się charakter kaszlu. Należą do nich:
– ilość odkrztuszanej wydzieliny – kaszel mokry i suchy;
– czas trwania dolegliwości – kaszel ostry, podostry, przewlekły;
– stopień świadomości tego odruchu – kaszel podświadomy (niezależny od nas, np. odruch obronny) i zależny (np. kaszel na próbę).

Leczenie

Jak leczy się kaszel mokry?

W chorobach z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych (przyczyny produktywnego kaszlu) kaszel jest zjawiskiem korzystnym, ponieważ umożliwia ich oczyszczenie. Nie należy go zatem hamować, a wręcz odwrotnie – podejmuje się postępowanie zmierzające do poprawy efektywności kaszlu (zwiększenia ilości odkrztuszanej plwociny). Najważniejszą przyczyną nieskuteczności kaszlu jest osłabienie mięśni klatki piersiowej i brzucha, dlatego podstawową rolę odgrywa rehabilitacja (fizjoterapia) oddechowa: zabiegi zwiększające efektywność kaszlu i nauka efektywnego kaszlu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się kaszlowi mokremu?

Kaszel mokry jest często objawem zakażeń dróg oddechowych. Aby jemu zapobiec, warto zadbać o układ odpornościowy, unikać kontaktu z osobami chorymi oraz utrzymywać prawidłową higienę.