Co to jest kandydoza?
Kandydoza to infekcja grzybicza, którą powoduje drożdżak Candida. Może zaatakować różne części ciała, np. usta, gardło czy pochwę. Objawy zależą od miejsca zakażenia.
Przyczyny
Jakie są przyczyny kandydozy?
Kandydoza to zakażenie grzybicze spowodowane przez grzyby Candida. Zazwyczaj są one obecne na skórze i w naszym organizmie, ale nie powodują problemów do czasu, kiedy nie jest osłabiony układ odpornościowy. Inne czynniki to cukrzyca, ciąża, nieprawidłowa flora bakteryjna, np. po antybiotykach, czy noszenie ciasnej bielizny.
Objawy
Jakie są objawy kandydozy?
Kandydoza to infekcja spowodowana przez grzyby, które mogą powodować problemy w różnych częściach ciała. Objawy zależą od tego, gdzie występuje infekcja. W przypadku występowania w jamie ustnej może powodować białe plamy, bolesne przełykanie, natomiast na skórze, może prowadzić do swędzenia, zaczerwienienia i bólów. W przypadku infekcji poniżej pasa (grzybica pachwin), objawami mogą być świąd, pieczenie, zaczerwienienie i biały nalot.
Diagnoza
Jak diagnozuje się kandydozę?
Diagnoza kandydozy opiera się na testach laboratoryjnych. Lekarz może pobrać próbkę z miejsca, które wydaje się zainfekowane np. z ust, gardła, skóry, pochwy lub moczu. Następnie, w laboratorium sprawdza się obecność grzyba Candida w próbce. Wyniki pomagają lekarzowi dobrać odpowiednie leczenie.
Leczenie
Jak leczy się kandydozę?
W zależności od miejsca infekcji leczenie może obejmować maści, kremy lub tabletki doustne. W przypadku kandydozy jamy ustnej najczęściej stosuje się płyn do płukania ust z nystatyną. Jeśli kandydoza dotyka skóry, najczęściej stosuje się kremy antygrzybicze. W przypadku ciężkiego lub uporczywego zakażenia lekarz może przepisać antybiotyki. Leczenie jest zawsze indywidualne i zależne od oceny lekarza.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się kandydozie?
Aby zapobiegać kandydozie, zaleca się dbać o higienę, szczególnie okolic intymnych, unikać przegrzewania ciała i wilgoci. Warto prowadzić dietę ubogą w cukry, które sprzyjają rozmnażaniu grzybów. W przypadku częstych antybiotykoterapii należy pamiętać o stosowaniu probiotyków, które pomagają utrzymać równowagę bakterii. Regularne badania lekarskie również są ważne.