Co to jest kamica pęcherza moczowego?

Kamica pęcherza moczowego to choroba, w której w pęcherzu moczowym tworzą się kamienie, czyli twarde grudki minerałów. Jeśli mocz zalega w pęcherzu przez długi czas, substancje chemiczne w moczu tworzą kryształy, które twardnieją i przekształcają się w kamienie pęcherza. Mogą one nie powodować żadnych objawów, jeśli są wystarczająco małe, by wydostać się z pęcherza podczas diurezy, ale większość ludzi z kamieniami pęcherza doświadcza różnych dolegliwości, ponieważ kamienie albo podrażniają ścianę pęcherza, albo blokują przepływ moczu.

Przyczyny

Jakie są przyczyny kamicy pęcherza moczowego?

Pierwotną przyczyną kamicy pęcherza moczowego jest dieta bogata w białko zwierzęce, a także picie za małej ilości płynów. Ryzyko rozwoju choroby rośnie, gdy w drogach moczowych są (wrodzone lub nabyte) przeszkody, np. zrosty, które utrudniają odpływ moczu. Kamicy sprzyjają częste zakażenia dróg moczowych (ale i odwrotnie – kamica prowokuje zapalenia), a także niedobór magnezu we krwi.
Natomiast na to, jakiego rodzaju złogi powstają, wpływ ma m.in. pH moczu. Jeśli jest stale niskie, tworzą się złogi moczanowe i cystynowe, zaś stale wysokie – fosforanowe i szczawianowe.

Objawy

Jakie są objawy kamicy pęcherza moczowego?

Dolegliwości wynikają z drażniącego działania złogu na ścianę pęcherza. Pojawiający się ból, ulega nasileniu przy ruchach ciała, natomiast słabnie w pozycji leżącej. Często dochodzi do promieniowania bólu do ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Może pojawić się również bolesne oddawanie moczu (dysuria) połączone z przerywanym strumieniem moczu. Po wykonywaniu ruchów, w kamicy pęcherza moczowego, może wystąpić krwinkomocz lub krwiomocz. Pojawia się również częste oddawanie moczu (częstomocz) występujący głównie w dzień (nagłe parcie na mocz zwłaszcza podczas chodzenia) niż w nocy, może dojść także do zastoju moczu. U dzieci natomiast może wystąpić nietrzymanie moczu oraz moczenie nocne. Kamicy pęcherza moczowego mogą towarzyszyć, trudne w leczeniu, zakażenia układu moczowego.

Diagnoza

Jak diagnozuje się kamicę pęcherza moczowego?

Rozpoznanie jest stawiane na podstawie zgłaszanych objawów, badań obrazowych (USG, RTG, spiralne TK bez podania środka kontrastowego – coraz częściej stosowane) oraz badania ogólnego moczu. Rozpoznanie można postawić na podstawie badania fizykalnego u osób szczupłych z dużym kamieniem. Kamień może być wyczuwalny u mężczyzn przy badaniu dwuręcznym przez odbytnicę lub u kobiet w badaniu przezpochwowym. Kamień w pęcherzu moczowym, w badaniu radiologicznym, aż u połowy pacjentów jest niewidoczny (tzw. kamień bezcieniowy). Obecnie kamicę pęcherza moczowego najczęściej rozpoznajemy podczas badania USG.

Leczenie

Jak leczy się kamicę pęcherza moczowego?

Celem leczenia kamicy pęcherza moczowego jest usunięcie złogu i zapobieganie nawrotom kamicy. Kamienie są usuwane z pęcherza moczowego podczas nadłonowego nacięcia pęcherza (cystolitotomia). Mogą być również usuwane na drodze endoskopowej przy jednoczesnym zlikwidowaniu przeszkody w odpływie moczu. W niektórych przypadkach może być konieczne usunięcie złogów poprzez rozkruszenie kamieni (litotrypsja), a następnie przez wydalenie ich przezcewkowo.

Niezależnie od rodzaju kamicy kluczowe jest dostarczanie takiej ilości płynów, aby diureza wynosiła ponad 2 l/dobę. Niewielka ilość płynów zwiększa stężenie substancji kamicorodnych (litogennych) w moczu. Znaczenie ma również rodzaj przyjmowanych płynów:
– herbata, kawa, wino, piwo, sok pomarańczowy – przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka kamicy wapniowej;
– sok pomidorowy, jabłkowy, grejpfrutowy – zwiększają ryzyko kamicy wapniowej.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się kamicy pęcherza moczowego?

W profilaktyce kamicy ważne jest unikanie produktów bogatych w związki szczawianowe, purynowe oraz ograniczenie spożycia białka zwierzęcego (białko przyczynia się do wzrostu wydalania wapnia i kwasu moczowego z moczem, a zmniejsza wydalanie cytrynianów – inhibitor krystalizacji). Natomiast nie zaleca się zmniejszenia spożycia wapnia. Wapń wiąże w przewodzie pokarmowym szczawiany – zmniejsza przez to ich wchłanianie i tym samym zmniejsza ich wydalanie z moczem. Nasiona roślin strączkowych (np. bób, fasola) oraz ciemne pieczywo, ze względu na obecność fitynianów, przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka kamicy. W ramach profilaktyki kamicy moczowej zaleca się unikanie: szpinaku, rabarbaru, buraków ćwikłowych, czekolady, mocnej kawy i mocnej herbaty.