Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa (zwana również kamieniami nerkowymi lub kamicą moczową) to twarde złogi minerałów i soli, które tworzą się wewnątrz nerek. Często kamienie tworzą się, gdy mocz staje się skoncentrowany, pozwalając minerałom na krystalizację i sklejanie się ze sobą. Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa.

Przyczyny

Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Bezpośrednią przyczyną kamicy nerkowej jest wytrącenie się z moczu złogów minerałów i soli, które tworzą się wewnątrz nerek. Przyczynami powstawania kamieni nerkowych są dieta, nadmierna masa ciała, niektóre schorzenia oraz niektóre suplementy i leki. Czynnikiem powstania może być również zmiana odczynu moczu podczas infekcji bakteryjnej. Często kamienie tworzą się, gdy mocz staje się skoncentrowany na skutek spożywania zbyt małej ilości wody.

Objawy

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

Charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest wystąpienie kolki nerkowej. Przyczyną jej wystąpienia jest przesuwanie się kamieni nerkowych z nerki do moczowodu. Towarzyszy jej silny ból. Innymi objawami kamicy nerkowej są bladość skóry, zimne poty, nudności i wymioty, silne parcie na mocz, oddawanie moczu w niewielkich ilościach, a niekiedy także krwiomocz.

Diagnoza

Jak diagnozuje się kamicę nerkową?

Diagnoza kamicy nerkowej stawiana jest zazwyczaj na podstawie wywiadu z pacjentem (wystąpienie typowych objawów klinicznych), badania ogólnego moczu oraz diagnostyki obrazowej. Badania obrazowe takie jak RTG, tomografia komputerowa i USG umożliwiają określenie lokalizacji, wielkości i liczby kamieni nerkowych. Zaleca się czasami wykonanie badania morfologii krwi.

Leczenie

Jak leczy się kamicę nerkową?

W przypadku wystąpienia kolki nerkowej jako typowego objawu kamicy nerkowej konieczne jest podanie leku przeciwbólowego i rozkurczającego. Metoda leczenia kamicy jest różna w zależności od wielkości, lokalizacji i składu kamieni. Czasami można je rozpuścić, stosując odpowiednie środki farmakologiczne. Operacyjne usuwanie jest rzadko stosowane. W przypadku dużych kamieni wykonuje się: litotrypsję przezustrojową, nefrolitotrypsję przezskórną lub ureterorenoskopię.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się kamicy nerkowej?

W celu zadbania o prawidłową profilaktykę wystąpienia kamicy nerkowej zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości wody. Dzięki temu produkowany mocz nie będzie bardzo zagęszczony. Warto również ograniczyć w diecie spożywanie dużej ilości soli kuchennej. Zapobieganie jest szczególnie istotne u osób, u których wystąpił już jeden taki epizod choroby.