Co to jest hpv?

HPV (Human Papillomavirus) — to inaczej wirus brodawczaka ludzkiego. Najczęściej zakażenie wirusem następuje po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Zakażenie HPV może nastąpić poprzez: seks waginalny, oralny lub analny, jakikolwiek skórny kontakt genitaliów, współdzielenie zabawek erotycznych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny hpv?

Przyczyny pojawienia się HPV:

– bardzo wczesne rozpoczęcie inicjacji seksualnej;
– duża ilość partnerów seksualnych w krótkim czasie;
– współżycie z partnerami mającymi wiele partnerek;
– brak odpowiedniej higieny osobistej;
– niski poziom wykształcenia i nieprzywiązywanie wagi do dbania o własne zdrowie;
– uzależnienie od papierosów;
– stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
– brak w organizmie dostatecznej ilości witaminy A (retinoidów);
– osłabienie układu odpornościowego.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakty seksualne. Przenoszenie wirusa może również odbywać się na skutek używania tej samej bielizny, ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej, szczególnie gdy zmiany chorobowe znajdują się na zewnętrznych narządach płciowych.

Objawy

Jakie są objawy hpv?

Charakterystyczną cechą zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego pochwy, szyjki macicy i sromu jest brak objawów zarówno w fazie utajonej jak i subklinicznej zakażenia. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku mężczyzn, u których zakażenie ma również charakter bezobjawowy.

Pierwsze objawy pojawiają się w momencie, gdy zmiany brodawkowate, kłykciny oraz zmiany przedrakowe i wczesnorakowe stają się widoczne. Wówczas pacjenci skarżą się na symptomy w postaci:
– świądu,
– pieczenia,
– ropnych upławów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się hpv?

Diagnozę HPV potwierdzają badania cytologiczne i kolposkopowe — ich wynik pozytywny jest jednoznaczny w rozpoznaniu choroby. Czasami pomocniczo stosuje się także tzw. badanie mikrokolpohisteroskopowe.

Leczenie

Jak leczy się hpv?

Zmiany powstałe na skutek kontaktu z wirusem HPV często ulegają samoczynnej remisji lub wskutek miejscowego leczenia przeciwzapalnego (ciąża) lub za pomocą hormonów (klimakterium). Jeśli po leczeniu zmiany nie zostaną wyeliminowane, należy rozważyć leczenie chirurgiczne. Można na przykład zastosować technikę miejscowej destrukcji tkanek (kriokoagulacja lub waporyzacja laserem CO2) lub wycięcie zmiany pętlą elektryczną o wysokiej częstotliwości (LLETZ).

Zapobieganie

Jaki zapobiega się hpv?

HPV jest wysoce zaraźliwy i łatwo przenosi się z człowieka na człowieka poprzez kontakt ze skórą. Dlatego w przypadku brodawek zwykłych na dłoniach i stopach należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zmianami chorobowymi, korzystania z osobistych przyborów, takich jak ręczniki, klapki, przyrządy do pedicure itp.

Brodawek nie należy rozdrapywać, ponieważ łatwo rozsiewają się na zdrowe partie skóry. Jedną z częstszych dróg transmisji jest kontakt seksualny – dlatego wskazane jest używanie prezerwatyw, unikanie przygodnych stosunków seksualnych, ograniczenie ilości partnerów.

Swoistą formą profilaktyki zachorowania na raka szyjki macicy i innych nowotworów o etiologii HPV jest szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka, które dostępne jest od 9. roku życia.