Co to jest hipoglikemia?

Hipoglikemia to zespół nieprawidłowo niskiego stężenia glukozy we krwi. Hipoglikemia kliniczna ma różnorodną etiologię. Ciężkie hipoglikemie prowadzą w końcu do pozbawienia ośrodkowego układu nerwowego glukozy. Hipoglikemia jest często skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwcukrzycowych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny hipoglikemii?

Do najczęściej występujących przyczyn hipoglikemii (niedocukrzenia) zalicza się:

– za niskie spożycie węglowodanów w diecie, opuszczanie posiłków,
– upośledzenie wchłaniania glukozy w przewodzie pokarmowym,
– upośledzona produkcja glukozy w wątrobie,
– nadmierne zużycie glukozy,
– choroby endokrynologiczne,
– niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe, insulina (zwłaszcza źle dawkowana)
– nadmierny wysiłek fizyczny,
– nadmierne spożycie alkoholu,
– wyniszczenie nowotworowe.

Objawy

Jakie są objawy hipoglikemii?

Do objawów hipoglikemii można zaliczyć:
– objawy ogólne – niepokój, nudności, ból głowy, uczucie wilczego głodu, drżenie rąk, mrowienie wokół ust, kołatanie serca, nadmierna potliwość;
– objawy z niedoboru glukozy w ośrodkowym układzie nerwowym – zaburzenia mowy, rozkojarzenie, zaburzenia koncentracji, zaburzenia widzenia, splątanie, nieracjonalne, niedostosowane do sytuacji zachowanie, bóle i zawroty głowy, utrata przytomności, drgawki, senność, śpiączka.

Diagnoza

Jak diagnozuje się hipoglikemię?

Diagnostyka hipoglikemii rozpoczyna się od dokładnego wywiadu lekarskiego. Następnie wykonywany jest test tolerancji glukozy (krzywa cukrowa). Polega on na pomiarze glikemii na czczo, a następnie na kilkukrotnym badania cukru po wypiciu roztworu 75 g glukozy. Glikemia w tym wypadku kontrolowana jest w następujących odstępach czasu: 120, 150, 180 i 240 minut po wypiciu glukozy. O hipoglikemii świadczy niski poziom cukru we krwi w którejkolwiek próbce krwi po wypiciu roztworu glukozy.

Leczenie

Jak leczy się hipoglikemię?

Celem leczenia hipoglikemii jest podwyższenie poziomów cukru we krwi pacjenta. Jest to osiągane poprzez spożycie niewielkiego posiłku bogatego w cukry proste, jak np. słodki napój (np. sok owocowy). Należy unikać spożywania produktów zawierających duże ilości tłuszczów jak, np. czekolada, gdyż obecny w nich cukier nie jest tak szybko wchłaniany i nie pozwala na skuteczną walkę z objawami hipoglikemii. Po przyjęciu cukrów prostych warto w drugiej kolejności spożyć produkty zawierające cukry złożone jak, np. chleb lub ziemniaki, aby zapobiec nawrotowi hipoglikemii po zużyciu przez organizm węglowodanów pochodzących z pierwszego posiłku.

W przypadku hipoglikemii, w której nastąpiła utrata przytomności, należy niezwłocznie uzyskać profesjonalną pomoc medyczną. Leczenie wówczas może obejmować dożylne podanie roztworów cukrów prostych oraz dodatkowe postępowanie mające na celu walkę z przyczynami rozwoju hipoglikemii.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się hipoglikemii?

W celu skutecznego zapobiegania rozwojowi hipoglikemii osoby leczące się na cukrzycę powinny ściśle przestrzegać zaleceń lekarza związanych z przyjmowaniem leków oraz właściwą dietą. Dodatkowo można także omówić modyfikowanie stosowanego leczenia w zależności od planowanego wysiłku fizycznego oraz ewentualnego spożywania alkoholu i innych czynników, które mogą wpływać na stężenie cukru we krwi. Najważniejsze w zapobieganiu hipoglikemii jest dokładne poznanie jej przyczyn.