Co to jest grzybica paznokci?
Grzybica paznokci to zakażenie grzybicze paznokci u rąk lub nóg, które powoduje przebarwienia, zgrubienia i oddzielenie od łożyska paznokcia. Grzybica paznokci występuje u 10% populacji ogólnej, ale jest bardziej powszechna u osób starszych. Powszechnie uważa się, że grzybica paznokci stanowi jedynie problem kosmetyczny, ale może być niewygodna i prowadzić do zapalenia tkanki łącznej.
Przyczyny
Jakie są przyczyny grzybicy paznokci?
Przyczyny grzybicy paznokci mogą obejmować zakażenie grzybami, kontakt z wilgotnymi miejscami (np. basen, sauna), używanie obuwia, które nie przepuszcza powietrza, osłabiony układ odpornościowy i urazy paznokci.
Objawy
Jakie są objawy grzybicy paznokci?
Łatwo można przeoczyć objawy grzybicy paznokci. Chory paznokieć jest matowy, staje się szary, lekko białawy lub żółty. Może mieć również zaburzenia kształtu, nierówności, a w skrajnych przypadkach może zacząć rozmiękać.
Diagnoza
Jak diagnozuje się grzybicę paznokci?
Rozpoznanie grzybicy wymaga konsultacji dermatologa lub podologa, do których należy się zgłosić, jeśli podejrzewany jest ten rodzaj zakażenia. Specjalista może rozpoznać grzybicę na podstawie charakterystycznych objawów i zalecić odpowiednie leczenie nawet bez dodatkowych badań. Czasami wykonuje się mykologię polegającą na badaniu bezpośrednim pobranego preparatu oraz hodowli.
Leczenie
Jak leczy się grzybicę paznokci?
W zależności od okresu trwania choroby leczenie jest tylko miejscowe bądź miejscowe i ogólne. Najskuteczniejszym preparatem do leczenia zewnętrznego grzybicy paznokci jest lakier z substancją czynną – amorolfiną lub cyclopiroksem. Jednocześnie pacjentom zaleca się oczyszczenie paznokci ze zrogowaciałych tkanek oraz regularne skracanie ich jednorazowymi pilnikami. Przy braku właściwej odpowiedzi na leczenie miejscowe stosuje się leki doustne według dwóch schematów:
– dawkowanie ciągłe (lek stosowany bez przerw od 6 do 12 tygodni),
– dawkowanie pulsowe (lek stosowany raz w miesiącu przez tydzień i w kolejnych 3-4 miesiącach).
Ważnym elementem uzupełniającym terapię jest dezynfekcja obuwia i skarpetek, najlepiej przy pomocy 10% roztworu formaliny.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się grzybicy paznokci?
Aby zapobiec zakażeniu oraz nawrotom grzybicy paznokci po zakończeniu leczenia, warto w codziennym życiu stosować następujące metody profilaktyki:
– obserwować i kontrolować paznokcie oraz skórę dłoni i stóp, reagować na pierwsze niepokojące objawy;
– obcinać paznokcie na krótko;
– dbać o właściwą higienę;
– nosić skarpety, rękawiczki i obuwie z przewiewnych, odprowadzających wilgoć materiałów;
– nosić klapki podczas korzystania z publicznych saun, basenów, klubów fitness, gabinetów rehabilitacji i łazienek w hotelach;
– nie używać cudzego obuwia;
– staranne wybierać salony manicure i pedicure, w których sterylizuje się narzędzia;
– zadbać o wyleczenie ewentualnej grzybicy u pozostałych domowników;
– stosować antyperspiranty i preparaty przeciwgrzybiczne (np. pudry czy kremy), jeśli występują problemy z potliwością dłoni lub stóp.