Co to jest grzybica ciała?
Grzybica ciała jest powierzchownym zakażeniem grzybiczym skóry, które może dotyczyć każdej części ciała. Wywoływana jest głównie przez grzyby dermatofitowe z rodzaju Trichophyton i Microsporum.
Przyczyny
Jakie są przyczyny grzybicy ciała?
Do zakażenia może dojść podczas:
– noszenia pożyczonego obuwia, np. do uprawiania sportów (łyżwy, buty narciarskie, tenisówki na kręgielni),
– przymierzania obuwia w sklepie,
– korzystania ze wspólnych urządzeń sanitarnych (pryszniców, umywalek, ubikacji),
– noszenia niewygodnego obuwia (ucisk, zgniatanie powoduje deformację płytek paznokciowych),
– zamieszkiwania dużych skupisk ludzi (hoteli, sanatoriów, internatów),
– korzystania z usług kosmetyczki w ośrodkach odnowy biologicznej (źle zdezynfekowane narzędzia do pedikiuru i manikiuru),
– noszenia nieprzewiewnego, gumowego obuwia, a także bielizny i skarpet wykonanych z tworzyw sztucznych,
– korzystania ze wspólnych ręczników, grzebieni,
– dotykania bezdomnych, chorych zwierząt (psów, kotów).
Objawy
Jakie są objawy grzybicy ciała?
Objawy grzybicy skóry to okrągłe, rumieniowe zmiany, które: są wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Obrzeże zmiany jest silnie czerwone, ze złuszczaniem, grudkami i krostami. Z kolei środkowa część zmiany sprawia wrażenie zdrowiejącej skóry. Pojawiające się zmiany szerzą się obwodowo i często powodują uczucie silnego swędzenia. Mogą być pojedyncze (najczęściej) lub mnogie. Im dłużej trwa zakażenie, tym ogniska pojawiają się w coraz to nowych miejscach lub zlewają się ze sobą. W tym ostatnim przypadku tworzą wielokoliste, policykliczne wzory. Zmiany grzybicze zlokalizowane są zazwyczaj w okolicach odsłoniętych (twarz, szyja, kark, przedramiona, ręce).
Diagnoza
Jak diagnozuje się grzybicę ciała?
Postawienie diagnozy może ułatwić oglądanie zmian chorobowych w ciemnym pomieszczeniu w świetle lamp Wooda. W niektórych postaciach grzybicy w świetle tej lampy obserwuje się charakterystyczne świecenie zmian odpowiednie dla danego gatunku grzyba: łupież pstry – barwa żółtobiała, grzybica woszczynowa – matowo-zielona, grzybica drobnozarodnikowa – jasnozielona. Podstawą rozpoznania jest jednak dodatni wynik badania mykologicznego, wykonywanego w specjalistycznych laboratoriach. Z chorobowo zmienionych miejsc na skórze pobiera się zeskrobiny lub wymazy, które ogląda się pod mikroskopem oraz hoduje na specjalnych podłożach mikrobiologicznych. W razie zakażenia wzrost chorobotwórczego grzyba obserwuje się po około 2-3 tygodniach, jest to więc badanie długotrwałe.
Leczenie
Jak leczy się grzybicę ciała?
Leczenie zakażeń grzybiczych obejmuje stosowanie preparatów zewnętrznych, leków doustnych, dezynfekcję obuwia i bielizny oraz przestrzeganie zasad profilaktyki. Najlepszym sposobem eliminacji zarodników grzybów z otoczenia jest jednak wymiana obuwia, bielizny, skarpet na nowe. W ostatnich latach wachlarz preparatów przeciwgrzybiczych znacznie się poszerzył. Są one na ogół skuteczne, bezpieczne i dobrze tolerowane. Są to.: terbinafina, itrakonazol, flukonazol, mikonazol. Leki te są dostępne w postaci szamponów, kremów, maści, pudrów, lakierów do paznokci i aerozoli.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się grzybicy ciała?
Aby ustrzec się przed zakażeniami grzybiczymi, na które stale jesteśmy narażeni, należy przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki. Odnoszą się one zarówno do niedopuszczenia do pierwszego zakażenia, jak i do ochrony przed ponownym zakażeniem po wyleczeniu. Grzyby dobrze się rozwijają w środowisku ciepłym i wilgotnym. Należy więc unikać takich miejsc oraz nie stwarzać zarodnikom grzybów korzystnych warunków na swojej skórze.