Co to jest endometrioza (gruczolistość śródmaciczna)?

Endometrioza jest schorzeniem, w którym tkanka podobna do tej, która normalnie wyściela wnętrze macicy- endometrium wyrasta poza macicę. Dotyczy najczęściej jajników, jajowodów i tkanki wyściełającej miednicę. W przypadku endometriozy tkanka endometrio-podobna zachowuje się tak, jak tkanka endometrialna- gęstnieje, rozpada się i krwawi podczas każdego cyklu miesiączkowego.

Przyczyny

Jakie są przyczyny endometriozy (gruczolistości śródmacicznej)?

Nie ustalono dokładnie przyczyny powstawania endometriozy. Czynnikami etiologicznymi mogą być: występowanie w rodzinie (podłoże genetyczne), czynniki autoimmunologiczne lub środowiskowe. Niektóre teorie mówią, że endometrioza związana jest z zaburzeniami hormonalnymi.

Objawy

Jakie są objawy endometriozy (gruczolistości śródmacicznej)?

Do typowych oznak i objawów endometriozy należą: bolesne miesiączki, bóle w dolnej części pleców i brzucha, ból podczas stosunku płciowego, ból przy wypróżnianiu lub oddawaniu moczu, obfite miesiączki lub krwawienia pomiędzy miesiączkami (krwawienie międzymiesiączkowe), niepłodność. Gdy endometrioza obejmuje jajniki, mogą tworzyć się torbiele. Otaczająca je tkanka może ulec podrażnieniu, co w końcu prowadzi do powstania tkanki bliznowatej i zrostów.

Diagnoza

Jak diagnozuje się endometriozę (gruczolistość śródmaciczną)?

Lekarzem odpowiedzialnym za postawienie diagnozy endometriozy i jej leczenie jest ginekolog. Istotne jest wykonanie badania ginekologicznego (obejrzenie pochwy, szyjki macicy oraz badanie palpacyjne). Może być konieczne wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego. Największe znaczenie w rozpoznaniu tej choroby odgrywa laparoskopia, która pozwala na dokładne obejrzenie narządu rodnego.

Leczenie

Jak leczy się endometriozę (gruczolistość śródmaciczną)?

Leczenie endometriozy opiera się na farmakoterapii mającej na celu zahamowanie wzrostu endometrium lub leczeniu operacyjnym. Pacjentki przyjmują zazwyczaj leki antykoncepcyjne, progestageny, danazol, analogi gonadoliberyny, inhibitory aromatazy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się endometriozie (gruczolistości śródmacicznej)?

Niestety nie istnieją sposoby zapobiegania wystąpienia endometriozy. Ważne są regularne badania kobiet u ginekologa, aby ewentualnie wykryć chorobę na początkowym etapie i wdrożyć odpowiednie leczenie.