Co to jest drgawki gorączkowe?

Drgawki gorączkowe to napady drgawek związane z gwałtownym wzrostem temperatury ciała powyżej 38°C. Występują one często u dzieci w wieku od 3 miesięcy do 5 lat. Większość stanowią proste napady gorączkowe (ogólnie definiowane jako uogólniony początek, pojedyncze napady o czasie trwania poniżej 15 minut). Drgawki gorączkowe należą do łagodnych i częstych schorzeń wieku dziecięcego i najczęściej nie są powodem do obaw.

Przyczyny

Jakie są przyczyny drgawek gorączkowych?

Przyczyny drgawek gorączkowych związane są z czynnikami środowiskowymi oraz genetycznymi. Do rozwoju tego zaburzenia dochodzi w wyniku reakcji niedojrzałego układu nerwowego dziecka z podwyższoną temperaturę organizmu. Dzieje się tak z powodu infekcji wirusowych lub bakteryjnych, zaburzeń elektrolitowych organizmu lub reakcji poszczepiennych. Napady drgawek gorączkowych związane są także z predyspozycjami genetycznymi.

Objawy

Jakie są objawy drgawek gorączkowych?

Objawy drgawek gorączkowych zazwyczaj są podobne do napadów padaczkowych. Oznaki drgawek gorączkowych mogą obejmować: utratę przytomności, skurcz i drżenie mięśni ciała, niekontrolowane ruchy kończyn, zesztywnienie oraz naprężanie ciała, ślinotok, zasinienie. Nasilenie objawów i ryzyko komplikacji może być różne, dlatego wyróżniamy 2 rodzaje drgawek gorączkowych: proste i złożone.
Proste drgawki gorączkowe to pojedyncze napady o czasie trwania poniżej 15 minut, nie nawracają w ciągu 24 godzin i nie są specyficzne dla jednej części ciała.
Złożone drgawki gorączkowe to napady o charakterze ogniskowym, trwające powyżej 15 minut, mogą pojawiać się więcej niż raz w ciągu 24 godzin.

Diagnoza

Jak diagnozuje się drgawki gorączkowe?

Diagnostyka drgawek gorączkowych ma na celu określenie rodzaju napadu oraz wykluczenie innych, potencjalnie niebezpiecznych przyczyn wystąpienia napadu. Lekarz specjalista może zalecić takie badania jak: morfologia krwi, badanie moczu, elektroencefalografia (EEG), tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny, punkcja lędźwiowa i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Leczenie

Jak leczy się drgawki gorączkowe?

W trakcie napadu drgawek gorączkowych należy zachować spokój, uło­żyć dziec­ko w po­zy­cji bez­piecz­nej na boku i zabezpieczyć je przed ewentualnymi urazami. Nie można zostawiać dziecka samego, wkładać mu czegoś do buzi ani powstrzymywać ruchów kończyn dziecka.
Do przerwania drgawek gorączkowych stosowane są doodbytnicze wlewki z diazepamu. Aby obniżyć gorączkę, stosuje się natomiast preparaty ibuprofenu lub paracetamolu. Niekiedy konieczne jest wprowadzenie leczenia przyczynowego.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się drgawkom gorączkowym?

Nie ma skutecznego sposobu zapobiegania drgawkom gorączkowym. Aby obniżyć ryzyko ich wystąpienia, należy:
– szczepić dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień;
– unikać kontaktów dziecka z chorymi domownikami.
Tylko z polecenia lekarza pro­fi­lak­tycz­nie można po­da­wa­ć le­ki prze­ciw­dr­gawkowe.