Co to jest depresja?
Depresja to zespół zaburzeń nastroju i aktywności trwające przez długi czas objawiający się złym samopoczuciem, smutkiem, brakiem chęci do życia oraz pogarszaniem nastroju. Możemy mieć do czynienia z przebiegiem przewlekłym lub nawracającymi epizodami depresyjnymi.
Przyczyny
Jakie są przyczyny depresji?
Przyczyn wystąpienia depresji może być wiele, bardzo często dochodzi do nakładania wielu czynników. Pacjent może mieć predyspozycje genetyczne do zachorowania oraz mogą występować zmiany w przekaźnictwie neuronalnym w mózgu. Przyczyną może być prowadzony tryb życia (nadmiar obowiązków, nieumiejętność poradzenia sobie z nagromadzonymi problemami), traumatyczne wydarzenie z przeszłości, a także wiele chorób przewlekłych także przyczynia się do złego samopoczucia pacjenta i rozwoju epizodów depresyjnych.
Objawy
Jakie są objawy depresji?
Ogólnie depresja charakteryzuje się obniżonym poziomem nastroju, pacjent nie potrafi czerpać radości z życia. Dochodzi do zaburzeń na różnym tle np. ze snem, koncentracją i umiejętnością skupienia. Osoby chorujące na depresję bardzo często odosabniają się od najbliższych. Dochodzi do zmian w funkcjonowaniu organizmu, zacząć się mogą także problemy z gospodarką hormonalną.
Diagnoza
Jak diagnozuje się depresję?
Lekarze, najczęściej psychiatrzy diagnozują depresję na podstawie wywiadu z pacjentem, a także z najbliższymi z jego otoczenia. Dostępny jest powszechnie test przesiewowy składający się z kilku pytań, który umożliwia potwierdzenie tej choroby. Pacjenta ze zdiagnozowaną depresją najczęściej kieruje się na dodatkowe badania, aby ocenić, czy inne parametry są prawidłowe np. poziom hormonów w organizmie.
Leczenie
Jak leczy się depresję?
Leczenie depresji jest kilkuetapowe. Podstawą leczenia jest psychoterapia, która umożliwia poprawę samopoczucia pacjenta oraz zapobiega nawrotom tej choroby. Aby terapia okazała się skuteczna, powinna być uzupełniona w leczenie farmakologiczne. Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele grup leków o działaniu przeciwdepresyjnym, co umożliwia spersonalizowanie terapii i dobór leków w zależności od wieku i stopnia ciężkości objawów pacjenta.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się depresji?
Jest wiele sposobów, które chronią przed zachorowaniem na depresję. Bardzo ważne jest wypracowanie w życiu pewnych wartości. Warto dbać o relacje, przede wszystkim z samym sobą- ważne jest dbanie o prawidłowy sen, odpoczynek, tak, aby nie zatracić się w nadmiarze obowiązków. W profilaktyce depresji warto mieć uczucie wsparcia najbliższych- rozmowa z pewnością poprawi te relacje. Nie należy doprowadzać do nagromadzenia problemów, starać się rozwiązywać je na bieżąco, w przypadku bezsilności- prosić o pomoc zaufane osoby. Aktywność fizyczna i dbanie o zdrowie- badania profilaktyczne również mogą przyczynić się do zapobiegnięcia depresji.
Niestety nie mamy wpływu na czynniki genetyczne lub zmiany w przekaźnictwie neuronalnym w mózgu. W życiu może dojść do traumatycznych zdarzeń, które również są nieoczekiwane. W takich przypadkach bardzo ważne jest jak najszybsze wprowadzenie leczenia, aby objawy choroby się nie pogłębiały.