Co to jest covid-19?

COVID 19 to choroba wywołana przez wirusa SARS-CoV-2. W marcu 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła epidemię COVID-19 pandemią. Wirus obecnie znany jako koronawirus 2 zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS-CoV-2) powoduje chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19).

Przyczyny

Jakie są przyczyny covidu-19?

Bezpośrednią przyczyną COVID-19 jest zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Występuje ono na drodze, jest to wirus wysoko zakaźny. Wirus rozprzestrzenia się poprzez kropelki uwalniane przez drogi oddechowe, gdy osoba z wirusem kaszle, kicha, oddycha, śpiewa lub mówi. Kropelki te mogą być wdychane lub dostać się do ust, nosa lub oczu osoby znajdującej się w pobliżu. Wirus infekuje przede wszystkim komórki układu oddechowego, ale także serca, układu pokarmowego, a także nerwowego.

Objawy

Jakie są objawy covidu-19?

Oznaki i objawy choroby COVID-19 mogą pojawić się od dwóch do 14 dni po ekspozycji. Ten czas po ekspozycji i przed wystąpieniem objawów nazywany jest okresem inkubacji. Typowe oznaki i objawy mogą obejmować objawy takie jak: gorączka, kaszel, zmęczenie, utrata smaku lub węchu, duszność i trudności w oddychaniu, bóle mięśni, dreszcze.

Diagnoza

Jak diagnozuje się covid-19?

W większości przypadków lekarz diagnozuje COVID-19 na podstawie obrazu klinicznego pacjenta, w celu potwierdzenia pacjent jest kierowany na test. Na rynku dostępne są testy antygenowe, nawet do samodzielnego stosowania w domu, które potwierdzają chorobę na podstawie wymazu z nosogardzieli.

Leczenie

Jak leczy się covid-19?

Leczenie COVID-19 ma charakter przede wszystkim objawowy- należy kontrolować przede wszystkim wydolność oddechową pacjenta. W większości przypadków należy włączyć leczenie farmakologiczne, preparaty o działaniu przeciwkaszlowym, przeciwzakrzepowym. Cały czas trwają intensywne badania nad lekami, które wykażą skutecznie działanie przeciwwirusowe i będzie je można stosować u każdej grupy pacjentów.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się covidowi-19?

Pierwszym podstawowym sposobem zapobiegania COVID-19 jest wzmocnienie odporności i układu immunologicznego- ważną rolę odgrywa w tej kwestii aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta dostarczająca witamin i składników mineralnych. Ważną kwestię odgrywa higiena, zapobieganie bezpośredniego kontaktu patogenów z błonami śluzowymi czy oczami- ważne jest, aby szczególnie w miejscach publicznych starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy. Podczas pandemii zalecane było noszenie masek ochronnych chroniących usta i nos. Obecnie najlepszą metodą profilaktyki zakażeń grypy są szczepienia ochronne.