Co to jest choroby bakteryjne skóry?

Choroby bakteryjne skóry to infekcje wywołane przez bakterie, które mają wpływ na naszą skórę. Objawiają się na różne sposoby, np. przez wysypki, trądzik czy wrzody.

Przyczyny

Jakie są przyczyny chorób bakteryjnych skóry?

Choroby bakteryjne skóry są spowodowane przez szkodliwe bakterie, które dostają się do naszego organizmu. Bakterie te mogą dostać się do ciała przez przecięcia, otwarte rany lub poprzez skórę, która jest surowa lub popękana. Źle funkcjonujący układ immunologiczny lub choroby przewlekłe także mogą zwiększyć ryzyko zakażeń bakteryjnych.

Objawy

Jakie są objawy chorób bakteryjnych skóry?

Choroba bakteryjna skóry może powodować różne objawy. Najczęściej występują zaczerwienienia, zaczerwienione guzki, pęcherze, ropiejące rany lub otarcia skóry. Skóra może swędzieć, piec, być bolesna i twarda w dotyku. Objawy mogą pojawiać się na dowolnym obszarze ciała. W przypadku nasilonych objawów czy objawów ogólnych (gorączka, osłabienie) konieczna jest wizyta u lekarza.

Diagnoza

Jak diagnozuje się choroby bakteryjne skóry?

Lekarz może stwierdzić bakteryjną chorobę skóry na podstawie przeprowadzonego badania i rozmowy o występujących objawach. Może zdecydować się na pobranie próbki ze zmienionego miejsca na skórze, aby przeprowadzić badanie laboratoryjne. Zarazki z tej próbki są hodowane w laboratorium, aby sprawdzić, jakie bakterie powodują problem.

Leczenie

Jak leczy się choroby bakteryjne skóry?

Leczenie chorób bakteryjnych skóry często zależy od rodzaju i nasilenia infekcji. Do najlepszych metod leczenia zaliczają się antybiotyki i maści antybakteryjne. Antybiotyki to leki, które zabijają bakterie lub hamują ich rozwój. Dostępne są w postaci tabletek lub kropli do picia. Na poważniejsze infekcje lekarz może zalecić zastrzyki antybiotyków. Maści antybakteryjne to kremy lub żele, które nakłada się bezpośrednio na skórę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się chorobom bakteryjnym skóry?

Aby zapobiegać chorobom bakteryjnym skóry, ważne jest utrzymanie czystości. Zaleca się zwracać uwagę na regularne mycie rąk i ciała oraz unikanie dotykania twarzy. Należy używać indywidualnych akcesoriów do higieny oraz chronić skaleczenia, zasłaniając je bandażem. Zaleca się także regularną wymianę pościeli i ręczników oraz unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorującymi.