Co to jest choroba legionistów?
Choroba legionistów (legioneloza) to ostra, czasami śmiertelna, przypominająca zapalenie płuc infekcja bakteryjna charakteryzująca się wysoką gorączką, złym samopoczuciem, bólami mięśni, zaburzeniami oddychania i bólem głowy. Jej nazwa pochodzi od wybuchu epidemii podczas zjazdu organizacji kombatanckiej legionistów amerykańskich w 1976 r. w Filadelfii.
Przyczyny
Jakie są przyczyny choroby legionistów?
Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc wywoływanym przez bakterie Legionella pneumophila. Zazwyczaj można się nią zarazić, wdychając wodny aerozol, który zawiera bakterie. Mgła ta może pochodzić z gorących kąpieli, pryszniców lub klimatyzatorów. Do zakażenia może też dojść poprzez zachłyśnięcie skażoną wodą. Bakterie nie przenoszą się z osoby na osobę. Większym ryzykiem, obarczone są osoby powyżej 65 lat, z niedoborem odporności, z chorobą płuc, palące papierosy.
Objawy
Jakie są objawy choroby legionistów?
Okres inkubacji wynosi od 2 do 10 dni. Objawy choroby legionistów obejmują gorączkę, dreszcze, kaszel, a czasami bóle mięśni i głowy. Dodatkowo mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub objawy neurologiczne. Inne rodzaje zapalenia płuc mają podobne objawy.
Wyróżnia się także postać pozapłucną o łagodnym przebiegu — gorączka Pontiac, w której występują objawy grypopodobne o ciężkim przebiegu.
Diagnoza
Jak diagnozuje się chorobę legionistów?
W celu zdiagnozowania choroby legionistów prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie RTG klatki piersiowej oraz badań laboratoryjnych, oraz mikrobiologicznej analizy w celu zidentyfikowania bakterii, która wywołała zakażenie.
Leczenie
Jak leczy się chorobę legionistów?
Choroba legionistów jest chorobą wyleczalną. W leczeniu stosuje się przede wszystkim odpowiednią antybiotykoterapię.
Zapobieganie
Jaki zapobiega się chorobie legionistów?
Zapobieganie zakażeniu bakterią Legionella pneumophila polega przede wszystkim na odpowiedniej izolacji i utrzymaniu higieny instalacji wodociągowych. Są to działania podejmowane odgórnie, w celu ochrony społeczeństwa przed zakażeniem. Dodatkowo stosuje się metody takie jak filtracja, czy chlorowanie wody.