Co to jest cellulit?

1. Definicja i przyczyny cellulitu:
Cellulit, nazywany również lipodystrofią, to problem kosmetyczny, który dotyczy większości kobiet niezależnie od wieku czy sylwetki. To nierówna, pofałdowana skóra, najczęściej występująca na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu. Przyczyn cellulitu jest wiele, ale główne to niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, hormony, genetyka oraz zły styl życia, w tym palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu.

2. Rodzaje cellulitu i ich charakterystyka:
Wyróżniamy dwa główne rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Cellulit wodny powstaje na skutek nagromadzenia się wody i toksyn w organizmie, charakterystyczny dla osób z problemami z niewłaściwym krążeniem czy też z tendencją do obrzęków. Cellulit tłuszczowy jest wynikiem gromadzenia się tkanki tłuszczowej pod skórą i często widoczny jest na skórze bez naciśnięcia.

3. Skuteczne metody leczenia cellulitu:
Walka z cellulitem jest możliwa. Popularnymi metodami są masaże (manualne i mechaniczne), zabiegi kosmetyczne (endermologia, kriolipoliza, lipoliza iniekcyjna), a także regularna aktywność fizyczna i dieta. Inną skuteczną metodą jest terapia laserowa, która poprawia krążenie i pomaga w usuwaniu tkanki tłuszczowej.

4. Zdrowy styl życia jako profilaktyka cellulitu:
Zapobieganie cellulitowi to przede wszystkim prowadzenie zdrowego stylu życia. Regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta bogata w błonnik, duża ilość wody oraz wystrzeganie się palenia tytoniu i spożywania alkoholu — to czynniki, które znacznie redukują ryzyko powstania cellulitu.

5. Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?
Choć cellulit to problem głównie estetyczny, nie zdrowotny, to warto skonsultować go z lekarzem w przypadku gwałtownego pojawienia się, utrzymywania pomimo zmian stylu życia czy też związania z innymi objawami, takimi jak ból, zaczerwienienie czy obrzęki. Dobrym wyborem jest wizyta u dermatologa lub kosmetologa.

Przyczyny

Jakie są przyczyny cellulitu?

Poznanych jest kilka przyczyn występowania cellulitu, ale główną z nich są zaburzenia hormonalne- nadmierne wydzielanie estrogenów, co wyjaśnia fakt, że pomarańczowa skórka częściej dotyczy kobiet. Oprócz tego czynniki wywołujące to np. nadmierna masa ciała, nieregularne jedzenie oraz nieodpowiednio zbilansowana dieta, która bogata jest w cukry proste. Mała aktywność fizyczna oraz palenie tytoniu również przyczyniają się do powstania cellulitu.

Objawy

Jakie są objawy cellulitu?

Objawy cellulitu dotyczą przede wszystkim kwestii wizualnych, charakterystyczne są efekt skórki pomarańczowej i objaw materacowy, widoczne w postaci pofałdowań i grudek na skórze. W zaawansowanym stadium skóra jest cienka, a grudki bardzo mocno widoczne, twarde i wyczuwalne. Niektórzy pacjenci skarżą się na ból, uczucie mrowienia i drętwienia kończyn.

Diagnoza

Jak diagnozuje się cellulit?

Diagnoza cellulitu nie jest skomplikowana- zmiany można łatwo ocenić wizualnie, są bardzo charakterystyczne. Często pacjenci są w stanie zidentyfikować problem samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.

Leczenie

Jak leczy się cellulit?

Leczenie cellulitu może obejść się bez wprowadzenia środków farmakologiczni czynnych. Zalecane jest picie dużej ilości wody, regularna i zbilansowana dieta oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Obecnie można skorzystać z wszelkiego rodzaju zabiegów medycyny estetycznej np. mezoterapii lub endermologii.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się cellulitowi?

W zapobieganiu powstawania cellulitu bardzo ważny jest ogólny styl życia- ważne, aby był on bogaty w codzienną aktywność fizyczną. Zaleca się nawadnianie organizmu oraz stosowanie zbilansowanej diety.