Co to jest bolesne ząbkowanie?

1. Wprowadzenie do tematu bolesnego ząbkowania.
Bolesne ząbkowanie jest naturalnym, ale często wyjątkowo trudnym etapem w rozwoju dziecka. Proces ten rozpoczyna się zazwyczaj między 4. a 7. miesiącem życia i może trwać nawet do trzeciego roku. Jest to okres, w którym pierwsze ząbki zaczynają przeciskać się przez dziąsła, co często powoduje dyskomfort i ból.

2. Fazy ząbkowania i ich charakterystyka.
Ząbkowanie dzieli się na trzy główne etapy. Na początku pojawiają się pierwsze ząbki sieczne. Następnie w etapie środkowym pojawiają się ząbki boczne oraz pierwsze zęby trzonowe. W ostatnim, końcowym etapie, pojawiają się drugie i trzecie zęby trzonowe.

3. Symptomy i objawy bolesnego ząbkowania.
Bolesne ząbkowanie ma wiele charakterystycznych objawów. Do najczęstszych z nich należą: zwiększony poziom ślinienia, bolesne i spuchnięte dziąsła, niepokój, płacz, problemy ze snem oraz na etapie końcowym, biegunka. Wszystkie te objawy mogą powodować dyskomfort i zmęczenie zarówno u malucha, jak i rodziców.

4. Metody łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem.
Na szczęście istnieją różne metody łagodzenia dolegliwości związanych z ząbkowaniem. Po pierwsze, pomoże ogólna troska i wsparcie emocjonalne dla małego cierpiącego. Poza tym warto sięgnąć po naturalne środki łagodzące ból jak np. gryzaki czy specjalne żele ziołowe. Niektóre dzieci dobrze reagują także na zimne puree owocowe.

5. Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Mimo że ząbkowanie jest naturalnym procesem, istnieją sytuacje, kiedy powinno się skonsultować z lekarzem. Oznaki alarmowe to m.in. wysoka gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, trwające dłużej niż 2 dni problemy z jedzeniem czy picie, oraz gwałtowne pogorszenie samopoczucia dziecka.

Przyczyny

Jakie są przyczyny bolesnego ząbkowania?

Przyczyną bolesnego ząbkowania jest wyrzynająca się z dziąsła korona zęba przez mniejszy od niej otwór kostny. Wychodzący ząbek zaczyna uciskać tkankę łączną i kostną, dlatego pojawia się ból, a dziąsła stają się wrażliwe na dotyk, są opuchnięte i zaczerwienione.

Objawy

Jakie są objawy bolesnego ząbkowania?

Około 3-4 miesiąca życia pojawiają się nasilone ślinienie i ssanie palców. Jest to objaw zwiastujący ząbkowania. Dziecko wkłada do buzi i gryzie rączki, zabawki i inne będące w zasięgu przedmioty. Nad obszarem wyrzynającego się ząbka pojawia się obrzęk, niewielka czerwona i biała plamka. Czasami pojawia się niewielki stan zapalny lub krótkotrwałe krwawienie z dziąsła. Z powodu rozpulchnienia dziąseł dochodzi do osłabienia miejscowej odporności. Rozpulchnione śluzówki są podatne na infekcje.

Objawy towarzyszące ząbkowaniu:
– płaczliwość;
– obfite ślinienie;
– obrzmienie i bolesność dziąseł;
– maceracja i zaczerwienienie skóry wokół ust i na policzkach;
– luźne stolce;
– krótko trwające stany gorączkowe do 38 stopni.

Diagnoza

Jak diagnozuje się bolesne ząbkowanie?

Jeżeli twoje dziecko ząbkuje, skontaktuj się ze swoim lekarzem rejonowym (lekarz rodzinny lub pediatra):
-jeśli temperatura ciała znacznie przewyższa 38oC i trwa dłużej niż 48 godzin;
-jeśli zmiany na śluzówkach jamy ustnej rozlewają się lub przyjmują postać krwotoczną lub nadżerkową;
-jeśli dziecko całkowicie odmawia przyjmowania pokarmów, zwłaszcza płynów;
-jeśli pojawiają się oznaki infekcji dróg oddechowych – katar, kaszel, utrudnione oddychanie;
-jeżeli pojawia się biegunka.
Tylko w wyjątkowych przypadkach potrzebna jest pomoc stomatologa (brak oznak ząbkowania po 12 miesiącu życia).

Leczenie

Jak leczy się bolesne ząbkowanie?

Jest wiele sposobów na bolesne ząbkowanie, do wyboru są tradycyjne metody i te nowocześniejsze:
-ściereczka tetrowa nasączona rumiankiem to babciny, ale całkiem dobry sposób. Wystarczy zanurzyć tetrę w naparze z rumianku, który ma właściwości przeciwzapalne, i zamrozić. Po wyjęciu z lodówki odczekaj chwilę, aby ściereczka nie była zbyt twarda dla dziąseł dziecka;
-kolejny sposób na bolące ząbkowanie u dziecka to masaż swędzących dziąseł za pomocą silikonowej osłonki na palec lub silikonowej szczoteczki. Delikatne okrężne masowanie uśmierzy na chwilę przykre dolegliwości malucha;
-warto dać dziecku gryzak schłodzony w lodówce, wypełniony wodą lub żelem. Niektóre gryzaki mają dodatkowe wypustki, które przy okazji masują rozognione dziąsła;
-bardzo skuteczna jest zmrożona marchewka, która posłuży dziecku za naturalny gryzak. Oczywiście, tak samo jak w przypadku tetry i rumianku, należy odczekać kilka minut po wyjęciu warzywa z lodówki;
-jeśli ból jest duży i domowe sposoby nie pomagają maluchowi, posmaruj mu dziąsła żelem przeciwbólowym i (lub) daj mu jakiś sprawdzony i bezpieczny preparat przeciwbólowy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bolesnemu ząbkowaniu?

Ze względu na to, że ząbkowanie jest nieodłącznym elementem rozwoju, nie ma metod zapobiegania wystąpieniu tej dolegliwo��ci, można jedynie zmniejszać jej objawy.