Co to jest bolesne parcie na mocz?

1. Co oznacza bolesne parcie na mocz?
Bolesne parcie na mocz to nieprzyjemny objaw, który może przejawiać się jako ostry, piekący ból podczas oddawania moczu. Często jest to symptom podstawowego schorzenia, które wymaga diagnozy i leczenia.

2. Przyczyny i czynniki ryzyka bolesnego parcia na mocz.
Istnieją różne przyczyny bolesnego parcia na mocz, w tym infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe, stan zapalny pęcherza czy zaburzenia hormonalne. Kobiety są bardziej narażone na tego typu dolegliwość, szczególnie w okresie ciąży. Czynniki ryzyka to stosowanie sondy moczowej, brak nawodnienia, przewlekłe stany zapalne, aktywność seksualna czy osłabiony układ immunologiczny.

3. Jak lekarz diagnozuje przyczynę bolesnego parcia na mocz?
Rozpoznanie bolesnego parcia na mocz zaczyna się od rozmowy z lekarzem. Ważne jest dokładne opisanie objawów i udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące stylu życia i historii medycznej. Lekarz może zlecić badania moczu, by wykryć infekcję lub obecność krwi. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak ultrasonografia.

4. Leczenie i radzenie sobie z bolesnym parciem na mocz.
Leczenie bolesnego parcia na mocz zależy od przyczyny tego stanu. Jeżeli przyczyną jest infekcja dróg moczowych, leczenie może obejmować antybiotyki. W przypadku kamieni nerkowych lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, a w skrajnych przypadkach — zabieg chirurgiczny. Ważne jest również nawodnienie organizmu oraz unikanie substancji drażniących układ moczowy, takich jak kofeina czy alkohol.

5. Kiedy szukać pomocy medycznej?
Jeżeli bolesne parcie na mocz utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, jest bardzo intensywne, towarzyszy mu gorączka, nudności, wymioty lub widoczna krew w moczu, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem lub udać się na izbę przyjęć najbliższego szpitala.

Przyczyny

Jakie są przyczyny bolesnego parcia na mocz?

Przyczyny choroby może zakwalifikować do trzech grup:

1. Bolesne parcie na mocz w chorobach układu moczowego (drogi rodne i nerki):
-choroby nowotworowe cewki moczowej lub pęcherza moczowego;
wypadanie macicy i pochwy,
-przerost prostaty (pogłębiający się z wiekiem),
-infekcje dróg moczowych,
-infekcje gruczołu krokowego,
-choroby weneryczne przenoszone drogą płciową, np. chlamydia,
-kamica pęcherza moczowego/kamica nerkowa,
-nadreaktywność pęcherza moczowego.

2. Bolesne parcie na mocz związane z chorobami układu nerwowego (może mieć związek z wadliwą budową oraz funkcjonowaniem układu nerwowego):
-choroba Parkinsona,
-nowotwór mózgu,
-guz rdzenia kręgowego,
-stwardnienie rozsiane,
-udar: krwotoczny lub niedokrwienny,
-urazy rdzenia kręgowego lub mózgu,
-rozszczep kręgosłupa.

3. Bolesne parcie na mocz w stanach zapalnych: różnego rodzaju choroby układu moczowego i moczo-płciowego prowadzą do powstawania stanu zapalnego, np.:
-zespół Reitera (reaktywne zapalenie stawów),
-przewlekłe zapalenie prostaty,
-zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej (mogące mieć związek z rzeżączką lub nierzeżączkowe): stan zapalny cewki lub pęcherza moczowego musi być potwierdzony badaniem laboratoryjnym moczu i skutecznie leczony przez lekarza, ponieważ konsekwencje niezbyt dokładnego wyleczenia tych stanów są bardzo przykre nawet po latach, -ze względu na możliwość wstępującego szerzenia się zakażenia przez moczowody i miedniczki nerkowe na miąższ nerek.
-urazy dróg moczowych,
-uczulenie na różnego rodzaju substancje chemiczne znajdujące się, np. w płynach do kąpieli, proszkach do prania czy środkach plemnikobójczych.

Objawy

Jakie są objawy bolesnego parcia na mocz?

Bolesne parcie na mocz jest nieprzyjemnym uczuciem, w trakcie którego odczuwana jest częsta, a nawet ciągła potrzeba oddawania moczu. Dyskomfort ten odczuwany jest nawet, gdy objętość zalegającego moczu jest niewielka. Przypadłość ta jest najczęściej konsekwencją zapalenia układu moczowego. Wówczas chory odczuwa nieprzyjemne pieczenie i parcie na pęcherz, które potrafi wybudzić go nawet ze snu (zdarza się, że mocz oddawany jest mimowolnie). U niektórych osób dodatkowo występuje krwiomocz.

Diagnoza

Jak diagnozuje się bolesne parcie na mocz?

Podczas wizyty, specjalista (urolog, lekarz pierwszego kontaktu) przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski oraz wywkonuje badanie fizykalne. U większości chorych konieczne jest rozszerzenie diagnostyki, w celu znalezienia przyczyny bolesnego parcia na mocz. Najbardziej przydatnymi badaniami, są:
-ogóle badanie moczu,
-USG jamy brzusznej oraz miednicy mniejszej,
-bakteriologiczne badanie moczu (tzw. posiew moczu),
-wziernikowanie pęcherza moczowego,
-pomiar ciśnienia znajdującego się w pęcherzu moczowym (tzw. cystometria),
-badanie urodynamiczne (wprowadzenie do pęcherza moczowego oraz odbytnicy cewników).

Leczenie

Jak leczy się bolesne parcie na mocz?

Leczenie parcia na mocz obejmuje terapię choroby podstawowej. Na przykład jeśli przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości są zakażenia układu moczowego, włącza się leki przeciwdrobnoustrojowe, na przykład antybiotyki czy preparaty zawierające furazydynę.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bolesnemu parciu na mocz?

Można stosować ciepłe nasiadówki, pić dużo wody, sięgać po napary z rumianku czy liścia czarnej borówki, a także stosować środki przeciwbólowe i rozkurczowe. Leczenie parcia na mocz obejmuje terapię choroby podstawowej.