Co to jest ból zęba?

Ból zęba to ból, który pojawia się wokół zęba. Ból pochodzi od wewnątrz zęba lub okolic dziąseł i kości. Zmiany temperatury, takie jak narażenie na zimne napoje lub nacisk na ząb podczas żucia, mogą stymulować ból zęba. W innych przypadkach ból zęba może pojawić się spontanicznie bez żadnej stymulacji.

Przyczyny

Jakie są przyczyny bólu zęba?

Najczęstszą przyczyną bólu zębów jest próchnica oraz zapalenie miazgi zęba. Do innych rzadziej występujących przyczyn zalicza się: zatrzymany ząb, zapalenie zatok, choroby serca i rak płuc, neuralgia nerwu trójdzielnego, półpasiec, dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (np. bruksizm), uszkodzenie wypełnienia, złamanie zęba, zbyt mocne szczotkowanie, wady zgryzu, zakażenia i choroby dziąseł, odsłonięte powierzchnie korzeni, stan po zabiegach dentystycznych.

Objawy

Jakie są objawy bólu zęba?

Ból zęba może być stały lub przerywany, a jego nasilenie wahać się od łagodnego do ciężkiego. Pacjent może odczuwać także:
– pulsujący ból lub obrzęk wokół zęba i dziąsła;
– ostry ból podczas dotykania zęba lub gryzienia;
– tkliwość i ból w zębach lub wokół nich;
– bolesną nadwrażliwość zębów w odpowiedzi na gorące lub zimne pokarmy i napoje;
– rzadko palący lub wstrząsowy ból.

Dodatkowo bólowi zęba może towarzyszyć gorączka i ból głowy.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ból zęba?

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, badaniach fizykalnych (test wrażliwości na bodźce zimne lub nacisk na dziąsła) oraz badaniach obrazowych (RTG lub tomografia komputerowa). Czasami ból zęba może pochodzić z innego miejsca, dlatego bardzo ważna jest szczegółowa analiza testów diagnostycznych oraz wykonanie innych niezbędnych badań w celu zdiagnozowania przyczyny i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Leczenie

Jak leczy się ból zęba?

Ból zęba najczęściej wymaga leczenia zabiegowego u stomatologa. Zwykle niezbędne jest usunięcie próchnicy za pomocą wiertła oraz wypełnienie przestrzeni materiałami dentystycznymi. Niekiedy niezbędne jest leczenie endodontyczne, czyli tzw. leczenie kanałowe. Leczenie zabiegowe często połączone jest z antybiotykoterapią oraz lekami przeciwbólowymi. Jeśli ból zęba ma inne przyczyny, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Domowe sposoby tymczasowo łagodzącą silny ból zęba i nie mają na celu leczenia problemu.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bólowi zęba?

Nie wszystkim przyczynom bólu zęba można zapobiec. Jednak w większości przyczyną bólu jest rozwijająca się próchnica, dlatego właściwa higiena jamy ustnej może zapobiec tej dolegliwości.

Aby zmniejszyć ryzyko bólów zębów, należy stosować się do następujących wskazówek:
– regularnie szczotkować zęby pastą z fluorem;
– używać nici dentystycznej;
– odwiedzać gabinet stomatologa przynajmniej raz na pół roku;
– spożywać produkty o niskiej zawartości cukru.