Co to jest ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest to ból zlokalizowany w dolnej części pleców. Ostry ból pleców może trwać od kilku dni do kilku tygodni, natomiast przewlekły ból pleców trwa zazwyczaj dłużej niż trzy miesiące. Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej może dotyczyć pacjentów większości grup wiekowych.

Przyczyny

Jakie są przyczyny bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej może być wynikiem urazu, np. skręcenia lub nadwyrężenia mięśni w wyniku gwałtownych ruchów, lub złej postawy ciała podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ból w dolnej części pleców może być również wynikiem niektórych chorób, takich jak nowotwór rdzenia kręgowego, pęknięty dysk, rwa kulszowa, zapalenie stawów, zakażenia nerek czy infekcje kręgosłupa.

Objawy

Jakie są objawy bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej wiąże się z dolegliwościami takimi jak:
– tępy ból ograniczony do dolnej części pleców;
– kłujący, piekący ból, który przesuwa się od dolnej części pleców do tylnej części ud, czasami do dolnej części nóg lub stóp;
– skurcze i napięcie mięśni w dolnej części pleców, miednicy i biodrach.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

Diagnostyka bólu pleców jest dość łatwa. W celu uzyskania diagnozy można udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub skonsultować się z ortopedą, osteopatą lub fizjoterapeutą. Stwierdzenie tej dolegliwości najczęściej opiera się na analizie obrazu klinicznego pacjenta.

Leczenie

Jak leczy się ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

W przypadku wystąpienia bólu w okolicy lędźwiowo-krzyżowej bardzo ważne jest określenie jego przyczyny, ponieważ może wskazywać także na inne schorzenia. Jako leczenie najczęściej stosowane są środki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym. Dodatkowo zaleca się wszelkiego rodzaju masaże, rehabilitację oraz fizjoterapię.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bólowi okolicy lędźwiowo-krzyżowej?

W zależności od przyczyny wywołującej to schorzenie, w wielu przypadkach można zapobiec wystąpieniu bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Należy dbać o prawidłową postawę ciała oraz nie przeciążać pleców. Warto zadbać o regularne ćwiczenia rozluźniające plecy, np. pilates lub joga. W przypadku pacjentów, u których ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej jest konsekwencją innych chorób, można jedynie włączyć powyższe elementy w celu łagodzenia objawów.