Co to jest ból gardła?

Ból gardła to dolegliwości bólowe związane z gardłem, krtanią, migdałkami podniebiennymi oraz podniebieniem. Często występuje jako objaw przeziębienia i grypy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny bólu gardła?

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje. Jeśli ból pojawia się nagle i towarzyszą mu objawy, takie jak złe samopoczucie, gorączka, ból głowy i bóle mięśni, można podejrzewać infekcję bakteryjną lub wirusową. Oprócz ostrych infekcji ból gardła może też być skutkiem przewlekłych zakażeń i stanów zapalnych, takich jak przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, czy przewlekłe zapalenie gardła spowodowane narażeniem na czynniki drażniące błonę śluzową gardła, takie jak alkohol czy dym tytoniowy. Ból i/lub drapanie w gardle to typowe objawy przeziębienia. Inną przyczyną bólu gardła może być zatrzymanie się ciała obcego w gardle lub w przełyku. W takich przypadkach objawem najczęściej jest nagły, ostry, kłujący ból gardła, który pojawił się w czasie posiłku i nasila się podczas połykania. Czasem ostry ból gardła jest spowodowany oparzeniem – może być to zarówno oparzenie termiczne (np. napicie się gorącej herbaty), jak i chemiczne (przypadkowe spożycie środków chemicznych).

Objawy

Jakie są objawy bólu gardła?

Objawy bólu gardła mogą obejmować dyskomfort podczas połykania, suchość w gardle, zaczerwienie gardła, obrzęk migdałków, uczucie drapania lub pieczenia w gardle.

Diagnoza

Jak diagnozuje się ból gardła?

Podstawowe znaczenie w diagnostyce bólu gardła ma wywiad zebrany od pacjenta, który pozwala podejrzewać przyczynę dolegliwości. Przyczyn bólu gardła jest bardzo wiele, dlatego lekarz będzie dokładnie pytać o charakter bólu, jego lokalizację, czas trwania, zmiany w czasie (narastanie, pulsowanie) oraz objawy towarzyszące. Następnie lekarz przeprowadzi ogólne badanie pacjenta, w tym badanie gardła. Lekarz rodzinny bada gardło, oglądając je w świetle lampy lub latarki, niekiedy używa też szpatułki, aby lepiej uwidocznić całe gardło. W razie wątpliwości lub podejrzenia poważnych zmian lekarz skieruje pacjenta do laryngologa, który przeprowadzi pełne badanie laryngologiczne z dokładną oceną gardła.

Leczenie

Jak leczy się ból gardła?

Leczenie bólu gardła może obejmować leczenie objawowe, takie jak ssanie pastylek lub tabletek przeciwbólowych, płukanie solanką lub płynem do płukania gardła, nawilżanie gardła poprzez picie ciepłych płynów. Podczas leczenia bólu gardła warto unikać drażniących substancji, takich jak dym papierosowy.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się bólowi gardła?

Najlepszą metodą zapobiegania bólowi gardła jest unikanie infekcji. Opiera się ono na:
– szczepieniach ochronnych,
– prawidłowej diecie,
– regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu,
– zapewnianiu sobie odpowiedniej ilości snu, minimum 7 godzin na dobę,
– zaprzestaniu palenia papierosów,
– częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których się przebywa.