Co to jest białkomocz uporczywy?

Białkomocz uporczywy (proteinuria) jest to zaburzenie charakteryzujące obecnością nadmiernej ilości białka w moczu (głównie albumin, ale także globulin). Czasami białkomocz jest wczesnym wskaźnikiem przewlekłej choroby nerek, stopniowej utraty funkcji nerek, która w końcu może wymagać dializy lub przeszczepu nerki. Cukrzyca i nadciśnienie również mogą uszkadzać nerki i tym samym powodować białkomocz.

Przyczyny

Jakie są przyczyny białkomoczu uporczywego?

W wielu przypadkach białkomocz jest spowodowany stosunkowo łagodnymi lub przejściowymi stanami chorobowymi. Należą do nich odwodnienie, stany zapalne i niskie ciśnienie krwi. Intensywne ćwiczenia lub aktywność fizyczna, stres emocjonalny, terapia aspiryną i narażenie na zimno mogą również wywołać białkomocz. Ponadto kamica nerkowa w drogach moczowych także może powodować białkomocz. Czasami białkomocz jest wczesnym wskaźnikiem przewlekłej choroby nerek, może wskazywać także na nadciśnienie i cukrzycę.

Objawy

Jakie są objawy białkomoczu uporczywego?

Bardzo charakterystycznym objawem proteinurii jest wizualnie widoczne pienienie się moczu. U pacjentów może pojawić się problem obrzęków różnych części ciała np. dłoni i stóp.

Diagnoza

Jak diagnozuje się białkomocz uporyczy?

Diagnoza jest stawiana na podstawie wyników badania zawartości białka w moczu. Wartość ta nie powinna przekroczyć 150 mg w ml moczu. Inne parametry wskazujące na białkomocz to wskaźnik przesączania kłębuszkowego oraz zawartość kreatyniny.

Leczenie

Jak leczy się białkomocz uporyczy?

Leczenie różni się w zależności od przyczyny wystąpienia białkomoczu. Jeśli ma on związek z inną przewlekłą chorobą, należy skupić się na jej kontroli i leczeniu. Jeśli natomiast proteinuria jest spowodowana przez czynniki takie jak np. palenie papierosów, czy wyczerpujący wysiłek fizyczny- należy jak najszybciej je ograniczyć.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się białkomoczowi uporczywemu?

W przypadku proteinurii, która jest skutkiem schorzeń przewlekłych, nie mamy możliwości zapobiegania. Natomiast pewne czynniki również zwiększają ryzyko wystąpienia białkomoczu i możemy ich unikać- są to: nadmierna i wyczerpująca aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nieprawidłowa masa ciała, brak kontroli nad poziomem glukozy we krwi.