Co to jest atrofia i dystrofia pochwy?

Atrofia pochwy to zanik nabłonka śluzówki pochwy występujący na skutek niedostatku hormonów, zwanych estrogenami. Dystrofia pochwy jest określeniem bardziej ogólnym, które odnosi się do różnych zmian w tkankach pochwy. Atrofia i dystrofia pochwy często dotyczą kobiet w okresie menopauzy.

Przyczyny

Jakie są przyczyny atrofii i dystrofii pochwy?

Atrofia i dystrofia pochwy to stan, gdzie ściany pochwy stają się cieńsze i słabsze. To często jest spowodowane niskim poziomem hormonu zwane estrogenem w organizmie, co jest typowe dla kobiet w menopauzie. Może to być również skutkiem niektórych leków, zabiegów chirurgicznych, czy schorzeń jak np. endometrioza.

Objawy

Jakie są objawy atrofii i dystrofii pochwy?

Atrofia i dystrofia mogą prowadzić do suchości pochwy, bolesności podczas stosunku, trudności z zażywaniem lub trzymaniem moczu. Mogą pojawić się także niewielkie krwawienia między miesiączkami.

Diagnoza

Jak diagnozuje się atrofię i dystrofię pochwy?

Diagnoza atrofii i dystrofii pochwy zazwyczaj jest realizowana na podstawie badania ginekologicznego. Lekarz może zauważyć, że tkanka pochwy wygląda cieniej i suchsza niż zwykle. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz może pobrać małą próbkę tkanki (biopsję), aby sprawdzić pod mikroskopem. Może też zlecić badanie pH pochwy lub badanie moczu i krwi, aby sprawdzić poziom hormonów.

Leczenie

Jak leczy się atrofię i dystrofię pochwy?

Leczenie atrofii i dystrofii pochwy może obejmować stosowanie miejscowych nawilżaczy pochwy, hormonalnej terapii zastępczej, żeli lub kremów. Ważne są również regularne wizyty u ginekologa, który powinien dobrać odpowiednie leczenie.

Zapobieganie

Jaki zapobiega się atrofii i dystrofii pochwy?

Atrofia i dystrofia pochwy to zanik i deformacja tkanek, których możemy uniknąć dzięki zdrowemu trybowi życia. Regularne ćwiczenia, zrównoważona dieta i zachowanie prawidłowej higieny pomagają. Należy dbać o gospodarkę hormonalną, a w razie problemów skonsultować się z ginekologiem. Warto również utrzymywać regularną aktywność seksualną, co pomaga utrzymać tkanki pochwy zdrowymi.