,

Leki przeciwdepresyjne i przeciwbólowe mogą zwiększać ryzyko krwawienia

SPIS TREŚCI

    Leki przeciwdepresyjne zwane selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są podstawą leczenia depresji. Jednak nowe badania ostrzegają, że przyjmowanie ich razem z lekami przeciwbólowymi może zwiększyć ryzyko krwawienia jelitowego.

    Naukowcy odkryli, że osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI i leki przeciwbólowe miały zwiększone ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego. Wnioski te zostały wyciągnięte na podstawie przeglądu przeprowadzonego dla 10 badań z udziałem 6000 pacjentów.

    SSRI to jedne z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu depresji. Escitalopram, fluoksetyna, paroksetyna czy sertralina to przykłady substancji czynnych reprezentujących tę grupę. Leki te można znaleźć w aptece pod wieloma nazwami handlowymi np. Depralin, Mozarin, Seronil, Arketis czy Parogen. Połączenie tych leków przeciwdepresyjnych z lekami przeciwbólowymi zwanymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) może mieć niekorzystny wpływ na nasz układ pokarmowy. Wśród najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych z tej grupy należą m.in. ibuprofen, meloksikam oraz naproksen.

    „Kiedy dodawano SSRI pacjentom przyjmującym już NLPZ, prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego wzrastało o 75%”-powiedział dr Syed Alam współautor badania.

    Czytaj więcej: Najlepszy lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

    Przyczyny zwiększonego ryzyka krwawienia

    Zwiększone ryzyko krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego wynika prawdopodobnie z interakcji pomiędzy tymi dwoma rodzajami leków. Leki przeciwbólowe NLPZ hamują produkcje prostaglandyn, które są odpowiedzialne za ochronę przewodu pokarmowego. SSRI zaś hamują produkcję płytek krwi, które uczestniczą w procesie krzepnięcia. Co więcej, SSRI zwiększają kwasowość żołądka, co może przyczyniać się do powstawania wrzodów i również zwiększać ryzyko krwawienia.

    Objawy krwawienia z przewodu pokarmowego

    Krwawienia z przewodu pokarmowego mogą objawiać się wymiotami z krwią lub krwią w stolcu. Czasami stolec przyjmuje czarny kolor. Jednak problemem jest fakt, że objawy krwawienia z przewodu pokarmowego czasami są ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Długotrwałe krwawienie może prowadzić do niedokrwistości. A więc objawy takie jak zmęczenie, duszność przy wysiłku lub światłowstręt mogą sugerować występowanie krwawienia wewnętrznego.

    „Ryzyko krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego poprzez dodanie SSRI do NLPZ musi być przedyskutowane pomiędzy pacjentem a lekarzem” – powiedział dr Alam. „Jeśli to możliwe, najlepiej jest zmniejszyć lub odstawić NLPZ przed rozpoczęciem przyjmowania SSRI, aby zminimalizować ryzyko krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego”.

    Czytaj więcej: Depresja — dotychczasowe osiągnięcia w terapii zaburzeń nastroju

    Wyniki badań przedstawiono na corocznym spotkaniu American College of Gastroenterology, które odbywa się w Las Vegas.

    Źródło: https://www.drugs.com/news/antidepressants-plus-common-painkillers-may-raise-bleeding-risk-101238.html

    Bibliografia

    Omawiane substancje

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych substancji.

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .