Badacze z University of Washington w Seattle zaobserwowali związek pomiędzy długością snu a fazami księżyca. Według profesora biologii Horacio de la Iglesia sen rozpoczyna się później i trwa krócej przez 3-5 nocy poprzedzających pełnię księżyca. Z kolei sen, kilka nocy przed fazą nowiu wydaje się być dłuższy.
Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na setce osób, pochodzących ze społeczności Toba Qom w argentyńskiej prowincji Formosa. Badanych podzielono na 3 grupy żyjące w różnych warunkach. Jedną grupę stanowiły osoby bez dostępu do elektryczności. Druga ze społeczności miała ograniczony dostęp, zaś trzecia mieszkała w mieście z pełnym dostępem do elektryczności. Do badania włączono także 450 studentów University of Washington.
W zależności od społeczności całkowita ilość snu wahała się w całym cyklu księżycowym średnio od 46 do 58 minut. Natomiast różnice w porach snu wynosiły około 30 minut.
Jak stwierdził de la Iglesia, cykle snu zmieniają się wraz z fazami księżyca: „Chociaż silniejszy efekt zaobserwowano w społecznościach bez dostępu do elektryczności, udało zaobserwować się go także w społecznościach z elektrycznością — również wśród studentów Uniwersytetu Waszyngtońskiego”.
Według badaczy wyniki uzyskane od studentów były szczególnie zaskakujące, gdyż jest mało prawdopodobne, aby studenci (żyjąc w dostępie do elektryczności) w znacznym stopniu zwracali uwagę na pełny przebieg faz księżyca.
Źródło: drugs.com