Skąd się bierze ból gardła?
Ból gardła jest objawem toczącego się zapalenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną jest infekcja spowodowana przez drobnoustroje chorobotwórcze. Dostarczamy je do układu oddechowego razem ze wdychanym powietrzem. Nasz organizm posiada mechanizmy oczyszczające powietrze, jednak mikroorganizmy posiadają sposoby na przenikanie do głębszych warstw gardła i kolonizowanie go. Infekcje tego odcinka układu oddechowego najczęściej odczuwany jako ból gardła [1].
Co sprzyja infekcjom gardła?
Warto pamiętać, że istnieją czynniki, które będą powodować częstsze występowanie zakażeń górnego odcinka układu oddechowego. Należą do nich:
- Palenie papierosów;
- Choroby z obniżona odpornością;
- Wysokie zanieczyszczenie powietrza [1].
Jakie są naturalne sposoby na ból gardła?
Walka z bólem gardła jest koniecznością ze względu na to, że utrudnia on codziennie funkcjonowanie. Czasem jest tak mocny, że ciężko przełknąć napoje czy jedzenie. Aby złagodzić ból gardła, niekoniecznie trzeba sięgać po chemiczne środki. Istnieje sporo naturalnych preparatów skutecznych na ból gardła.
Porost Islandzki
Jest rośliną, która przede wszystkim powleka błonę śluzową gardła, w ten sposób łagodząc ból i zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji. Przyspiesza gojenie i regenerację. Ponadto może działać bakteriostatycznie na niektóre bakterie Gram-dodatnie. Porost islandzki znajdziesz w preparatach: Isla, Fiorda, Syrop Islandzki [2].
Tymianek
Surowiec bogaty w olejek eteryczny zawierający tymol i karwakrol. Działają one przeciwzapalnie oraz wzmagają ruchy rzęsek, co powoduje łatwiejsza odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Znajdziesz go w preparacie do ssania Tymianek i podbiał oraz jako czysty olejek eteryczny, który można używać do inhalacji i płukania gardła [3].
Podbiał
Roślina zawiera polisacharydy śluzowe, które powlekają błonę śluzową gardła. Dzięki temu gardło szybciej się regeneruje, a ból zostaje znacznie złagodzony. Podbiał znajdziesz w preparacie Tymianek i podbiał [4].
Miód
Składnik, który każdy z nas posiada w swojej kuchni. Miód ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Działa zarówno na bakterie, wirusy i grzyby. Domowe sposoby na ból gardła obejmują przede wszystkim picie miodu. Warto pamiętać o tym, że nie powinno się rozpuszczać miodu we wrzątku [5].
Prawoślaz
Surowiec zawierający śluz, który powleka błonę śluzową gardła i łagodzi ból [6].
Szałwia
Na pytanie, czym płukać bolące gardło? Spośród naturalnych preparatów przede wszystkim warto sięgnąć po szałwię. Roślina działa przeciwzapalnie, ściągająco i hamująco rozwój drobnoustrojów [7].
Rumianek
Rumianek jest tym, czym płukać gardło powinny przede wszystkim dzieci ze względu na wysoki profil bezpieczeństwa. Oczywiście jak każdy surowiec roślinny może powodować reakcje alergiczne [8].
Goździki
Goździki znane na całym świecie jako aromatyczna kuchenna przyprawa mają właściwości przeciwzapalne oraz działają na drobnoustroje chorobotwórcze [9].
Czosnek
Czosnek posiada związki siarki o działaniu antybiotycznym. W trakcie infekcji gardła można stosować preparaty z czosnkiem w celu szybszego powrotu do zdrowia [10].
Siemię lniane
Siemię lniane ma właściwości powlekające. Najczęściej stosujemy je w łagodzeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, aczkolwiek będzie działał również na gardło.