Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Dowiedz się więcej o chondromalacji | leki.pl
,

Czego nie wolno robić przy chondromalacji rzepki?

SPIS TREŚCI

    Dowiedz się więcej o chondromalacji

    Chondromalacja rzepki oznacza uszkodzenie chrząstki, która pokrywa kość. Często wiąże się z odczuwaniem bólu w kolanie. Występuje bardzo często u osób dorosłych. Leczenie schorzenia jest trudne i w najgorszych przypadkach obejmuje interwencję chirurgiczną.

    Czym jest chondromalacja rzepki?

    Chondromalacja to pojęcie określające uszkodzenie chrząstki, czyli struktury pokrywającej kości na ich końcach. Zmiany te wiążą się najczęściej ze zwyrodnieniem całego stawu rzepkowo-udowego. W początkowych stadiach struktura chrząstki staje się bardziej miękka, a w zaawansowanych może dojść do uszkodzeń struktury i ubytków. 

    Chondromalacja objawia się bólem w kolanie, który występuje najczęściej po długotrwałym jego zgięciu. Oprócz bólu można zaobserwować opuchnięcie kolan [1]. 

    Jakie są przyczyny chondromalacji rzepki?

    Przyczyny chondromalacji mogą mieć przyczyny w przeciążeniu stawów na przykład po długotrwałym intensywnym wysiłku fizycznym, jaki obserwujemy u wyczynowych sportowców, czy żołnierzy. Stąd też wzięło się określenie “kolana biegacza”. 

    Zmiany mogą powstawać na skutek urazów, złamań, ale także w wyniku starzenia się organizmu, czy chorób autoimmunologicznych.

    Warto wspomnieć o tym, jak ogromny wpływ na powstawanie chondromalacji mają choroby towarzyszące i styl życia. Otyłość, palenie papierosów, czy stosowanie steroidów może wpływać na pojawienie się uszkodzeń chrząstki [1]. 

    Jak wygląda leczenie chondromalacji rzepki?

    Uciążliwy ból kolan, który w pewnym momencie może powodować zaburzenia ruchomości stawu, zawsze jest wskazaniem do udania się do ortopedy. Specjalista wykona prześwietlenie, które potwierdzi występowanie chondromalacji. Leczenie jest dopasowane do zaawansowania choroby. 

    Preparaty regenerujące chrząstkę stawowa

    W łagodnych stadiach chondromalacji można ograniczyć się do stosowania preparatów regenerujących chrząstkę stawową. Zawierają one:

    Kwas hialuronowy 

    Kwas hialuronowy potrafi tworzyć struktury o wysokiej lepkości. Nasz organizm wykorzystuje tę właściwość i umieszcza go w obrębie stawów. Dzięki temu uzyskujemy swojego rodzaju “smar”, który zapobiega tarciu chrząstek o siebie [1,2].

    Siarczan chondroityny

    Chondroityna nadaje chrząstce właściwości mechaniczne, co oznacza, że utrzymuje jej strukturę. Podawanie chondroityny zapobiega degradacji chrząstki stawowej [1,3].

    Glukozaminę 

    Glukozamina jest elementem, z którego organizm wytwarza składniki chrząstki stawowej. Jej podawanie daje możliwość na skuteczną odbudowę uszkodzeń powstałych w wyniku chondromalacji [1,3]. 

    Kolagen

    Kolagen niestety ze względu na swoją strukturę nie wchłania się do samego stawu po doustnym podaniu. Jednak dostarcza aminokwasów, które są niezbędne do odbudowy chrząstki stawowej.

    Jak leczyć chondromalację rzepki? (fot. Canva)

    Zastrzyki na chondromalację

    Kolejną możliwością w leczeniu chondromalacji są iniekcje bezpośrednio do stawu kolanowego zawierające kwas hialuronowy. W ten sposób omija się całą drogę, jaką musi przebyć substancja podawana doustnie. Dzięki temu uzyskujemy wyższą skuteczność terapii. Warto jednak pamiętać, że iniekcje są dużo droższe niż terapia doustna i zazwyczaj nie eliminują występujących zaburzeń, tylko łagodzą objawy i hamują dalszy rozwój choroby [1,2].

    Leczenie chirurgiczne

    W zaawansowanych stadiach niezbędna będzie interwencja chirurgiczna, obejmująca rekonstrukcje stawu oraz wstawienie protezy. 

    Rehabilitacja

    Chondromalacja rzepki ma swoje przyczyny w długotrwałym przeciążeniu stawów. W związku z tym niezwykle istotna jest wizyta u fizjoterapeuty, który nauczy jak odciążać staw. Fizjoterapia zapewni większą ruchomość stawu, a we wczesnych stadiach może pozwolić na całkowite pozbycie się problemu.

    Chondromalacja rzepki — czego nie wolno robić?

    W przypadku stwierdzonej chondromalacji rzepki nie powinno się wykonywać sportów obciążających stawy kolanowe. Zalicza się do nich sporty wysiłkowe takie jak bieganie, narciarstwo, jazda konna czy sporty, które mogą skończyć się urazem kolan, takie jak na przykład jazda na deskorolce. 

    Warto też pamiętać, aby nie pozostawać przez długie godziny ze zgiętymi kolanami. Szczególnie muszą uważać osoby pracujące przy biurku.

    Bibliografia

    1. Zheng W, Li H, Hu K, Li L, Bei M. Chondromalacia patellae: current options and emerging cell therapies. Stem Cell Res Ther. 2021 Jul 18;12(1):412. doi: 10.1186/s13287-021-02478-4. PMID: 34275494; PMCID: PMC8287755.
    2. KWAS HIALURONOWY W DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ I KOSMETOLOGII: INTRADERMOTERAPIA, SUPLEMENTACJA DOUSTNA ORAZ APLIKACJA ZEWNĘTRZNA. Małgorzata Wilk – Jędrusik. Rozprawa doktorska. Praca wykonana w Katedrze i Zakładzie Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2013 r.
    3. Charakterystyka produktu leczniczego Structum.
    4. Charakterystyka produktu leczniczego Chronada.

    Omawiane substancje

    • Glukozamina

      Glukozamina jest naturalnym składnikiem chrząstki stawowej. Suplementacja glukozaminy może pomóc w łagodzeniu bólu stawów.
      syntetyczne
    • Kolagen

      Kolagen to białkowa substancja występująca w skórze, kościach i tkankach łącznych. Jest niezbędny dla utrzymania elastyczności i sprężystości skóry oraz zapewnienia stabilności stawów.
      syntetyczne
    • Kwas hialuronowy

      Kwas hialuronowy jest naturalnie występującą substancją w organizmie człowieka, odpowiedzialną za nawilżenie skóry i stawy. Jest również stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania zmarszczek i poprawy objętości skóry.
      syntetyczne
    • Siarczan chondroityny

      Siarczan chondroityny to substancja lecznicza stosowana w leczeniu chorób stawów, takich jak artretyzm czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Działa ona przeciwzapalnie i regenerująco na chrząstkę stawową.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: , .