Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ninja-forms domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the loos-ssp domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client0/web9/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Które leki przeciwzapalne można stosować u osób starszych? | leki.pl

Sprawdź, jakie leki przeciwzapalne są bezpieczne dla osób starszych

SPIS TREŚCI

    Które leki przeciwzapalne można stosować u osób starszych?

    NLPZ to najczęściej stosowane leki na świecie. Przyjmują je pacjenci w każdym wieku, z powodu bólu i gorączki towarzyszącej innym chorobom. Są zarówno przepisywane przez lekarzy jak i stosowane w samoleczeniu. Co powinniśmy wiedzieć o bezpieczeństwie ich stosowania u osób starszych?

    Osoby w podeszłym wieku stanowią bardzo dużą grupę naszych pacjentów. Stosują oni niekiedy dużo leków, bo cierpią na wiele schorzeń. Jak prawidłowo doradzić im lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, jeśli wystąpi taka konieczność i na co zwrócić im uwagę gdy przychodzą do apteki z receptą na NLPZ?

    Jak działają niesteroidowe leki przeciwzapalne?

    Mechanizm działania NLPZ polega na blokowaniu cyklooksygenazy w skrócie COX. W organizmie ludzkim występują dwie izoformy tego enzymu, a mianowicie COX-1 izoforma konstytutywna oraz COX-2 izoforma związana z toczącym się stanem zapalnym w organizmie. COX-1 jest odpowiedzialna za przemiany kwasu arachidonowego i wytwarzanie prostaglandyn, prostacykliny i tromboksanu. COX-2 natomiast wiąże się z aktywacją i wytworzeniem czynników prozapalnych [1].

    NLPZ w swoim mechanizmie działania blokują centrum aktywne cyklooksygenazy. Zablokowanie COX-1 będzie skutkować zahamowaniem produkcji działających protekcyjnie prostaglandyn, które pełnią ochronną funkcję w nabłonku przewodu pokarmowego i nerkach, a także wykazują działanie ochronne na śródbłonek naczyń. Konsekwencją tego działania będzie zmniejszona protekcja i zwiększenie ryzyka uszkodzenia błony śluzowej wyściełającej jelita oraz zmniejszenie ochronnej roli prostaglandyn na nerki.

    Z kolei zahamowanie COX-2 zmniejsza wytwarzanie czynników prozapalnych, a więc jest związane z pozytywnym działaniem NLPZ, ponieważ redukuje stan zapalny i ból.

    Idealnym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym byłby produkt niedający działań niepożądanych a działający skutecznie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jednak  nawet wybiórczy inhibitor COX-2 nie jest pozbawiony działania uszkadzającego błonę śluzową przewodu pokarmowego i nerek.

    U starszych osób istnieje duże prawdopodobieństwo wielochorobowości i wielolekowości. Dlatego też lek przeciwbólowy i przeciwzapalny powinien być dobrany z dużą ostrożnością, biorąc pod uwagę choroby współistniejące i stosowaną już farmakoterapię.

    NLPZ a nadciśnienie tętnicze 

    Wielu starszych pacjentów cierpi na nadciśnienie tętnicze, które też determinuje w pewnym stopniu zastosowanie leków z grupy NLPZ. Wzrost ciśnienia u pacjentów w podeszłym wieku wynika z fizjologicznego zmniejszenia się elastyczności ścian naczyń krwionośnych i większej ich sztywności, a także upośledzonych funkcji śródbłonka w zakresie wytwarzania czynników wazodylatacyjnych.

    Pacjenci cierpiący na nadciśnienie tętnicze i stosujący równocześnie leki z grupy NLPZ mogą odczuwać skutki niewystarczającego działania hipotensyjnego swoich leków.

    Za ten mechanizm odpowiedzialne są stosowane NLPZy. Wpływają one na skurczowe ciśnienie tętnicze, u osób z normotensją też mogą powodować niewielkie wzrosty ciśnienia skurczowego [1].

    NLPZ blokując szlak przemian kwasu arachidonowego, łącząc się z centrum aktywnym COX, wpływają na zmniejszenie produkcji prostaglandyn, głównie PGE2. Skutkuje to zwiększeniem napięcia ściany naczyń krwionośnych i uwrażliwia te naczynia na działanie endoteliny-związku naczyniozwężającego.

    NLPZ zmniejszając cytoprotekcję nerek poprzez zahamowanie wydzielania prostaglandyny PGE2 powodują spadek przesączania kłębuszkowego i równoczesny wzrost zatrzymywania wody i sodu w organizmie. Z kolei wzrost objętości płynów krążących przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi [1].

    Kolejnym mechanizmem w tym procesie jest zmniejszenie aktywności COX przez NLPZ, co w konsekwencji nasila przemianę kwasu arachidonowego przy udziale izoenzymów cytochromu P450. Metabolity powstające w wyniku tych przemian mają działanie hipertensynogenne.

    Najsilniejsze działanie powodujące wzrost ciśnienia skurczowego wykazują NLPZ należące do grupy nie-selektywnych: ibuprofen i naproksen. Dlatego też należy tych leków unikać u pacjentów starszych, chorujących na nadcisnienie. Stosunkowo najmniejsze właściwości hipertensynogenne wykazuje, co udowodniono w dużym badaniu PRECISION celekoksyb, a więc wybiórczy inhibitor COX-2 [1,2].

    NLPZ a ryzyko sercowo-naczyniowe

    Pacjenci w podeszłym wieku, z ryzykiem sercowo-naczyniowym bądź po przebytym zawale mięśnia sercowego czy udarze mózgu nie powinni stosować nieselektywnych inhibitorów COX-1. Informacja ta zawarta jest w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) dotyczących leczenia ostrych zespołów wieńcowych z uniesieniem odcinka ST (STEMI).

    Zarówno nieselektywne inhibitory COX-1 jak i wybiórcze blokery COX-2, zwiększają ryzyko zakrzepowo-zatorowe i nie powinny być stosowane u pacjentów w grupie tego ryzyka.

    ESC rekomenduje unikanie NLPZ w okresie do sześciu miesięcy od ostrego zespołu wieńcowego. 

    Inhibitory COX-2 zwiększają ryzyko zgonu, ponownego niedokrwienia, pęknięcia serca oraz innych powikłań i dlatego należy przerwać ich stosowanie w STEMI [1,2].

    Dodatkowo NLPZ nie powinny być stosowane w niewydolności serca, które jest częstą chorobą występującą w podeszłym wieku [2,3].

    Udowodniono, że NLPZ dwukrotnie zwiększają ryzyko ostrej niewydolności serca i mogą znacznie pogorszyć funkcje nerek. Zwiększa się także ryzyko zaostrzenia objawów dny moczanowej. Istotne zwiększenie częstości niewydolności serca stwierdzono u pacjentów stosujących indometacynę (55%), nabumeton (48%), piroksikam (28%), ibuprofen (24%), diklofenak (21%), nimesulid (19%), naproksen (18%). W przypadku stosowania aceklofenak wykazano 3% ryzyko u pacjentów a w przypadku celekoksybu ryzyko sercowo-naczyniowe wyniosło 4 %.

    Kwas acetylosalicylowy w prewencji zawałów a NLPZ

    Ryzyka sercowo-naczyniowego pozbawiony jest przedstawiciel selektywnych inhibitorów COX-1, a mianowicie kwas acetylosalicylowy (ASA) w dawce kardiologicznej (75-150 mg).

    Mechanizm kardioprotekcyjnego działania ASA wynika z nieodwracalnego blokowania centrum aktywnego COX-1 w płytkach krwi.

    ASA jest rekomendowany w pierwotnej i wtórnej prewencji sercowo-naczyniowej.

    Wielu pacjentów jednak stosuje jednocześnie inne NLPZ, z uwagi na choroby reumatyczne czy zwyrodnieniowe.

    Jednocześnie stosowane leki z grupy NLPZ osłabiają kardioprotekcyjne działanie ASA. NLPZ łączy się odwracalnie z centrum COX, blokując tym samym możliwość przyłączenia się do niego ASA [1,2].

    W badaniach udowodniono, że pacjenci stosujący jednocześnie kwas acetylosalicylowy i lek z grupy NLPZ powinni najpierw zażyć ASA w dawce kardioprotekcyjnej, a po dwóch godzinach najwcześniej mogą zastosować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny z grupy NLPZ.. Najsilniejszym lekiem, który znosi kardioprotekcję ASA jest ibuprofen. Zdecydowanie należy go unikać u pacjentów z chorobami serca, zagrożonych zakrzepicą. Inne NLPZ znoszące działanie ASA to naproksen i i piroksykam. Podczas gdy stosowanie aceklofenaku, celekoksybu i ketoprofenu nie niesie takiego ryzyka.

    Choroby układu pokarmowego i niewydolność nerek a NLPZ

    Pacjenci w podeszłym wieku stosujący nieselektywne inhibitory COX-1 są narażeni na objawy dyspeptyczne oraz uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

    Te działania wynikają z mechanizmu leków NLPZ. Powodują one spadek wytwarzania działających cytoprotekcyjnie prostaglandyn przez błonę śluzową przewodu pokarmowego.

    Należy pamiętać, że u osób starszych objawy uszkodzenia  przewodu pokarmowego mogą być inne niż u osób młodszych. Krwawienie z przewodu pokarmowego zwykle nie jest masywne i może być wiązane z zupełnie inną chorobą.

    Jeśli pacjent jest osobą w podeszłym wieku i stosuje leki z grupy NLPZ a dodatkowo przyjmuje leki przeciwpłytkowe lub przeciwzakrzepowe albo cierpi na niewydolność nerek i wątroby należy rozważyć i zapewne włączyć  podawanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Zmniejszają one objawy dyspeptyczne u pacjenta i zapewniają ochronę przed uszkodzeniem błony śluzowej przewodu pokarmowego.

    U pacjentów z grup ryzyka gastroenterologicznego (choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, refluks żołądkowo-przełykowy zapalenie jelit) lekiem z wyboru są selektywne inhibitory COX-2. Ich przedstawicielami na polskim rynku farmaceutycznym są celekoksyb i etorykoksyb [1,2]. Dlatego u pacjentów z chorobą wrzodową mogą być one lekami z wyboru. Z grupy nieselektywnych inhibitorów COX-1 najmniej powikłań udowodniono podczas podawania diklofenaku. 

    W badaniu SOS (Safety of Non-steroidal anti-inflammatory drugs) udowodniono najmniejsze ryzyko związane z uszkodzeniem przewodu pokarmowego oraz najmniej incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów stosujących aceklofenak. Drugim w kolejności lekiem był celekoksyb, następnie ibuprofen. Najwięcej powikłań zaobserwowano podczas podawania piroksikamu.

    Podsumowanie

    Należy pamiętać o ważnych zasadach podczas stosowania i dobierania leków z grupy NLPZ u osób starszych [1,2,3]:

    • Terapia NLPZ powinna być możliwie najkrótsza i prowadzona najmniejszą efektywną dawką
    • Rozważyć podawanie form leków o przedłużonym uwalnianiu-co może zmniejszyć dobową dawkę leku i wydłużyć czas jego działania
    • Jeśli NLPZ nie mogą być zastosowane należy rozważyć miejscowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (kremy, żele, plastry, aerozole na skórę). Jeśli ból jest silny, lekarz może rozważyć włączenie opioidów do terapii bólu
    • Monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi w trakcie terapii NLPZ oraz po jej zakończeniu do 3 miesięcy (preferowany aceklofenak)
    • U pacjentów w okresie do 6 miesięcy od przebytego zawału mięśnia sercowego nie stosować NLPZ.
    • U pacjentów w podeszłym wieku i z nadciśnieniem stosowanie złotego standardu leczenia – aceklofenaku. U pacjentów obciążonych ryzykiem gastroenterologicznym stosowanie celekoksybu.
    • U pacjentów stosujących kardioprotekcyjne dawki ASA zaleca się kontynuowanie terapii, ale należy pamiętać o dwugodzinnej przerwie między dawką ASA a innym lekiem z grupy NLPZ (aby uniknąć zniesienia kardioprotekcji ASA). W takim przypadku należy unikać ibuprofenu. Preferowane jest wówczas stosowanie ketoprofenu lub celekoksybu (badanie PRECISION).
    • U pacjentów obciążonych dużym ryzykiem gastroenterologicznym a niskim sercowo-naczyniowym preferowane są wybiórcze inhibitory COX-2 (celekoksyb) lub preferencyjne (aceklofenak), z dodatkowym inhibitorem pompy protonowej.

     

    Bibliografia

    1. NLPZ a powikłania sercowo-naczyniowe i gastroenterologiczne-algorytm wyboru.Włodzimierz Samborski, Dorota Sikorska, Arkadiusz Niklas, Krzysztof Filipiak-Via Medica 2018
    2. NLPZ a choroby układu krążenia-medycyna po dyplomie-dr n.med. Iwona Korzeniewska-Rybicka WUM
    3. Wybrane aspekty bezpieczeństwa leczenia NLPZ-Krzysztof Rell-Poradnia Kardiologiczna Lecznicy Szpitala Dzieciątka Jezus, Centrum leczenia obrażeń w Warszawie

    Omawiane substancje

    • Deksketoprofen

      Deksketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwbólowym. Substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
      syntetyczne
    • Etorykoksyb

      Etorykoksyb to niesteroidowy lek przeciwzapalny stosowany w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta hamuje enzym COX-2, który jest odpowiedzialny za produkcję prostaglandyn, substancji wywołujących ból i stan zapalny.
      syntetyczne
    • Ibuprofen

      Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen jest dostępny bez recepty w aptekach.
      syntetyczne
    • Ketoprofen

      Ketoprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Kwas acetylosalicylowy

      Kwas acetylosalicylowy jest składnikiem popularnego leku przeciwbólowego – aspiryny. Substancja ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.
      syntetyczne
    • Naproksen

      Naproksen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym stosowanym w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne
    • Parekoksyb

      Parekoksyb to substancja lecznicza stosowana w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Działa poprzez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za produkcję prostaglandyn, które są związane z bólem i stanami zapalnymi.
      syntetyczne

    Omawiane schorzenia

    W tym poradniku nie omawiamy konkretnych schorzeń.

    Więcej poradników

    Wyświetlane poradniki pochodzą z kategorii czytanego artykułu: .