Pacjenci aptek najczęściej pytają o leki na trawienie bez recepty tuż przed świętami. Ty też dobrze pamiętasz, gdy podczas ostatniego wesela pochłonąłeś podwójny obiad, duży kawałek tortu popiłeś winem, a w międzyczasie śledzika zagryzałeś ananasem. Jeszcze przed północą było Ci niedobrze i żałowałeś, bo lek na trawienie na pewno by Ci pomógł. Niestety nic pod ręką nie było.
A przecież dzięki trawieniu pozyskujesz niezbędne do życia składniki. Przede wszystkim białka, tłuszcze i węglowodany, ale także witaminy. Już w jamie ustnej rozdrabniasz i mieszasz ze śliną kęsy śniadania, obiadu lub kolacji. Tym sposobem ułatwiasz im dalszą wędrówkę i rozkład w żołądku. Na każdym etapie trawienia włączają się enzymy, które zamieniają jedzenie w łatwo przyswajane przez Twój organizm produkty. Dlatego leki na trawienie często je zastępują.
Jak widzisz, każdy enzym odpowiada za rozkład lub wchłanianie innych składników. I tak na przykład w
- jamie ustnej amylaza trawi cukry;
- żołądku pepsyna rozkłada białka, a lipaza żołądkowa tłuszcze;
- trzustce amylazy, trypsyna i lipazy tną cukry, białka i tłuszcze na jeszcze mniejsze kawałki;
- jelicie cienkim enzym laktaza rozkłada cukier mleczny;
Trawienie to zespołowa praca wielu narządów i wewnętrznych substancji. Zazwyczaj Twój organizm radzi sobie sam i nie potrzebuje wsparcia. Jednak gdy zjesz za dużo albo coś nieświeżego, mdli Cię, boli brzuch, jesteś do niczego. Wtedy właśnie pomagają leki na trawienie. Co prawda preparatów jest wiele i wybór właściwego może wywołać ból głowy. Dlatego przychodzę z pomocą. Poniżej zestawiłam objawy i leki na trawienie, które przyniosą ulgę, jeśli przesadzisz z jedzeniem, albo popełnisz dietetyczny błąd.
Kiedy stosować leki na trawienie bez recepty?
Leki na trawienie cieszą się największą popularnością w okresie przedświątecznym. Nie ma się co dziwić! Ty też na pewno lubisz rodzinne spotkania przy stole, na którym królują tradycyjne polskie potrawy. Doskonale znasz uczucie, gdy z trudem oddychasz i się ruszasz. W miejscu żołądka masz kamień, obiad czujesz w gardle, a sam widok wędlin, ciast i sałatek wywołuje mdłości. Aby nie pęknąć, rozpinasz guzik lub rozsuwasz zamek, a i tak wkrótce pojawiają się inne objawy. Na przykład
- uczucie ciężkości, zaleganie pokarmu w żołądku,
- wzdęcia i uczucie przepełnienia,
- uczucie pieczenia i kwaśności w żołądku, zgaga,
- gorycz w żołądku, nudności i ból pod żebrami.
Gwarantuję, uratują Cię leki na trawienie bez recepty. Dlatego teraz podpowiadam, jakie leki na trawienie zażyć przy Twoich dolegliwościach. Z góry uprzedzam, nie znajdziesz tutaj znanych z reklam cudownych tabletek, po których dolegliwości znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Bo w reklamach przeważają suplementy diety. Ja wybrałam tradycyjne preparaty o potwierdzonym działaniu, czyli leki na trawienie, a nie suplementy z reklam. Dzięki temu, gdy połkniesz tabletkę, wypijesz wyciąg ziołowy lub herbatkę, Twoje jelita ruszą i poczujesz się znacznie lepiej [1].
Co jest dobre na szybkie trawienie? Leki bez recepty
Krople żołądkowe
Znana od lat mieszanina wyciągów ziela dziurawca, liści mięty, korzenia waleriany i innych ziół. Krople zastosujesz przy braku łaknienia, a także w dolegliwościach żołądkowych związanych z niestrawnością i wzdęciami.
Krople miętowe
To z kolei jednoskładnikowy wyciąg z liści mięty. Podobnie jak krople żołądkowe, dawkuj za pomocą aplikatora na wodę lub cukier. Obydwa leki na trawienie w postaci kropli zawierają alkohol.
Liść mięty
Bardzo popularny lek na trawienie dla dzieci. Zrób sobie lub dziecku napar z herbatki ekspresowej albo odwar z liścia mięty. Leki na trawienie z dodatkiem mięty wzmagają wydzielanie żółci i dzięki temu lepiej trawią tłuszcze. Poczujesz, jak ustąpi ciężkość i ból brzucha.
Gastrosan
Gastrosan to lek na trawienie, w postaci ziołowej herbatki. W składzie znajdziesz liść mięty, koszyczek rumianku oraz korzeń prawoślazu. Zalej torebkę z mieszanką szklanką wrzącej wody i wypij po 15 minutach. W krótkim czasie Gastrosan pobudzi Twoje jelita do pracy.
Cholesol
W leku na trawienie Cholesol znajdziesz ekstrakty z kilku ziół. Dzięki wspólnemu działaniu szybko pozbędziesz się skurczów i bólów żołądka, jelit. I tak
- mniszek, kocanka, jałowiec i kruszyna odpowiedzialne są za działanie żółciotwórcze i żółciopędne, więc pomogą w trawieniu ciężkostrawnych potraw;
- kora kruszyny łagodnie przeczyści i pozbędziesz się uczucia zalegania pokarmu;
- olejki eteryczne zadziałają wiatropędnie, więc koniec z nabrzmiałym brzuchem;
Cholesol ma wiele zalet, ale największych jest cena. Za 100 g płynnego wyciągu zapłacisz kilkanaście złotych.
Iberogast
Iberogast zastosuj w dolegliwościach podobnych jak Cholesol. Dodatkowo pomoże, jeśli cierpisz na jelito wrażliwe. Do wyboru są opakowania 20-100 ml. Za najmniejsze opakowanie leku na trawienie zapłacisz ok.20 zł.
Tribux Bio
Składnik Tribux Bio wzmaga ruch jelit i przesuwa treść pokarmową. Sprawdzi się, jeśli po posiłku odczuwasz nudności, wzdęcia i bóle brzucha.
Kreon Travix
Lek na trawienie z dodatkiem enzymów trzustkowych. Dzięki nim strawisz węglowodanym białka i tłuszcze i pozbędziesz się wzdęć, bólów brzucha i zaparć. Jeśli idziesz na wesele lub rodzinny obiad, wrzuć do kieszeni Kreon Travix i połknij tabletkę w trakcie posiłku.
Co na wzdęcia przy utrudnionym trawieniu?
Espumisan, Espumisan Max, Ulgasim, Ulgix, Ulgix Max
To leki, które skutecznie rozprawiają się z zalegającymi w Twoich jelitach gazami i tym sposobem likwidują wzdęcia. Możesz zastosować w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, gdy czujesz się pełny, aż nie możesz dopiąć guzika od spodni.
Duspatalin Gastro
Lek na trawienie pomoże, gdy boli brzuch i czujesz, że Twoje jelita stoją w miejscu, zamiast trawić i przysuwać treść pokarmową.
Dokucza Ci uczucie pieczenia, kwaśności w żołądku i zgaga?
Maalox, Alugastrin, Rennie, Gaviscon
Leki na trawienie, które trzymaj zawsze pod ręką, jeśli dokucza Ci pieczenia i zgaga. Składniki leków likwidują nadmierną kwaśności soku żołądkowego. Tabletki do rozgryzania lub mleczka do wypicia natychmiastową przyniosą ulgę, gdy pali cię w okolicach żołądka.
Bioprazol Max, Polprazol Max, Ortanol Max, Nolpaza, Controloc Control
To duża grupa preparatów, sięgnij po jeden z nich, gdy nie możesz dać sobie rady z pieczeniem w żołądku lub przełyku. Odbija Ci się kwaśną zawartością żołądka. To nie są typowe leki na trawienie, ale dzięki nim ustąpi dokuczliwa zgaga. Często stosowane są jako osłona żołądka w trakcie terapii lekami przeciwzapalnymi.
Co pomaga na odbijanie i zaparcia przy niestrawności?
Sylimarol
Głównym składnikiem leku na trawienie Sylimarol jest wyciąg ostropestu plamistego o działaniu żółciopędnym i żółciotwórczym. Zażyj Sylimarol, gdy przesadzałeś z alkoholem, oraz z ciężko strawnymi potrawami. Dzięki niemu ustąpią nudności, ból i przykre odbijanie. Od razu poczujesz się lepiej.
Raphacholin forte
Lek na trawienie z dodatkiem m.in. wyciągu z czarnej rzodkwi. Działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Przyniesie Ci ulgę przy wzdęciach, bólach brzucha, odbijaniu i nudnościach. Zwróć uwagę, Raphacholin C oraz Raphacholin forte łagodnie przeczyszczają.
Raphacholin C
Z kolei lek na trawienie Raphacholin C wzbogacono o wyciąg z ziela karczocha oraz olejek miętowy. Tradycyjnie sięgniesz po Raphacholin C przy niestrawności, dolegliwościach trawiennych, we wzdęciach, bólach brzucha, odbijaniu, nudnościach, ale także w zaparciach.
Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
To ziołowy lek na trawienie. W jego składzie znajdziesz.
- wyciąg suchy z ostropestu,
- korzeń mniszka,
- owoc kminku,
- liść mięty,
- kora kruszyny.
Pomoże Ci w nudnościach, zgadze i zlikwiduje uczucie pełności w żołądku. Ustąpią wzdęcia oraz lekkie zaparcia. Producent deklaruje, pomocniczo możesz zastosować lek na trawienie, gdy jesteś na diecie odchudzającej. Leki te nie tylko wspomagają trawienie, ale także są popularnymi lekami na wątrobę, wspomagając jej prawidłowe funkcjonowanie.
Co robić, gdy lek na trawienie nie pomaga?
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zastosowałeś lek na trawienie i objawy nie ustąpiły. Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, także, gdy u siebie zaobserwujesz.
- ból w trakcie połykania, po jedzeniu lub w nocy,
- Nagły niezamierzony spadek masy ciała,
- utrzymujące się zaparcia na zmianę z biegunkami,
- lub przeciągające się biegunki na zmianę z zatwardzeniami.
Jakie są domowe sposoby na trawienie?
Oto kilka domowych sposobów, które mogą pomóc w trawieniu:
- Imbir: Spożywanie imbiru, zarówno w postaci herbatki imbirowej, jak i gryzienia surowego imbiru, może pomóc w łagodzeniu problemów trawiennych;
- Mięta pieprzowa: Mięta pieprzowa działa relaksująco na mięśnie przewodu pokarmowego, co może pomóc w złagodzeniu objawów niestrawności;
- Ziarna koperku: Gryzienie ziaren kopru lub picie herbatki z koperku może pomóc w redukcji wzdęć i gazów oraz stymulować trawienie;
- Herbata rumiankowa: Herbata rumiankowa jest znana z działania uspokajającego i łagodzącego na żołądek. Może pomóc w rozluźnieniu mięśni i złagodzeniu niestrawności.
Warto jednak zauważyć, że choć te domowe sposoby mogą przynieść ulgę w przypadku łagodnych problemów trawiennych, jeżeli masz do czynienia z trwałymi lub nasilonymi objawami, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.