Recepta weterynaryjna w aptece
Każdy posiadacz zwierzaka otrzymał kiedyś receptę od weterynarza. Doskonale wiem, że domowe pupile też chorują, a leczenie wymaga zastosowania tych samych leków co u ludzi. Najczęściej w aptece spotkam się z receptami dla psów lub kotów. Czasami z receptą od weterynarza przychodzą domowi hodowcy drobiu, gołębi czy małych zwierząt na przykład królików. Kilka razy zdarzyło mi się pomagać koniom, które zapadły na zwierzęce schorzenia. Jeden cierpiał na chroniczny kaszel, a drugi zapadł na tajemniczą chorobę skóry. W obydwu przypadkach lekarze zlecali wykonanie lek recepturowego tzw. robionego na podstawie receptury. W trakcie pracy w aptece wykonywałam krople na grzybice uszów dla kotów, proszki dla psów z epilepsją i inne medykamenty. Jednak najczęściej na recepcie od weterynarza widnieją gotowe leki.
Jakie leki można przepisać na recepcie weterynaryjnej?
Właściciele zwierząt przychodzą do apteki z receptą od weterynarza, po leki dla swoich pupili. Najczęściej otrzymują leki już w gabinecie weterynarza. Gdy sytuacja wymaga podania leku, lekarz odlicza tabletki na kuracje i wręcza właścicielowi zwierzaka. W sytuacji, gdy brak jest preparatu dla zwierząt, lekarz ma prawo zastąpić preparatem stosowanym u ludzi. Najczęściej zdarzają się recepty na krople do oczu, uszu, maści na skórę. Dla psów lub kotów chorych na cukrzycę wydajemy insuliny. Regularnie zdarzają się proszki dla psów cierpiących na epilepsję.
Czasami lekarze weterynarii wystawiają recepty na leki psychotropowe, a nawet narkotyki.
Recepta weterynaryjna na psychotropy
Leki psychotropowe stosowane są u zwierząt w stanach pobudzenia lub w leczeniu epilepsji. Recepta weterynaryjna na substancję psychotropową ma specjalne wymagania. Jednak można zrealizować ją w każdej aptece. Od 1.07.2021 r. obowiązują nowe wzory recept weterynaryjnych na leki z dodatkiem substancji psychotropowych.
Recepta od weterynarza na lek narkotyczny
Lekarz weterynarii ma uprawnienie do wystawienia recepty na leki z dodatkiem narkotyków. Jeśli sytuacja wymaga, przepisuje receptę weterynaryjną i wskazuje miejsce realizacji tej recepty. Można ją zrealizować tylko w wyznaczonej aptece. Dlatego zapytaj lekarza, gdzie możesz zrealizować receptę weterynaryjną na narkotyk dla swojego zwierzaka. Istnieje także ograniczenie przepisywanej dawki ilości leku [1].
Czy recepta weterynaryjna jest tylko w formie papierowej?
Niestety lekarze weterynarii nie wystawiają e-recept. Od dawna posługują się specjalnym wzorem (Rys. 1) recept papierowych. Na recepcie lekarz umieszcza następujące informacje.
Dane:
- przychodni weterynaryjnej
- lekarza weterynarii, włącznie z prawem wykonywania zawodu
- posiadacza zwierzęcia:
- gatunek, płeć i rasę zwierzęcia,
- czytelna nazwa, ilość i postać produktu leczniczego lub leku recepturowego
- sposób dawkowania,
- data wystawienia recepty,
- podpis i pieczęć lekarza weterynarii.
Dodatkowo w przypadku recepty weterynaryjnej dla zwierząt gospodarskich obowiązują informacje o:
- liczbie zwierząt (jeśli przepisana ilość leku przeznaczona jest dla większej liczby zwierząt),
- okresie karencji, czyli jak długo zwierze nie może być przeznaczone do uboju i spożycia przez ludzi.
Przepisy prawa zezwalają na wystawianie przez lekarzy weterynarii recept weterynaryjnych tylko w przypadku stosowanie przepisanych leków przez właściciela zwierzęcia [1,2].
Gdzie można zrealizować receptę weterynaryjną?
Receptę od weterynarza można realizować w dowolnej aptece. Wyjątkiem są preparaty z dodatkiem narkotyków. Leki dla zwierząt nie podlegają refundacji. Właściciel zwierzęcia zapłaci za lek 100% ceny. Nie otrzyma zniżki refundacyjnej, jak w przypadku niektórych leków dla ludzi.
Recepta od weterynarza na lek z dodatkiem narkotyku ważna jest 30 dni. Dlatego należy ją zrealizować w ciągu 30 dni od dnia wystawienia. Po tym czasie nie ma możliwości realizacji. Recepty na inne leki można realizować w dowolnym terminie, ponieważ nie jest to jednoznacznie określone. Jednak najczęściej recepta od weterynarza ważna jest 30 dni.
Weterynarze apelują o niepodawanie leków dla ludzi, bez zalecenia specjalisty. Tylko lekarz może zadecydować o stosowaniu u zwierząt leków przeznaczonych dla ludzi. Zwierzęta inaczej niż ludzie reagują na niektóre leki. Samowolne stosowanie może zagrozić ich zdrowiu lub życiu. Jedynie recepta od weterynarza gwarantuje bezpieczeństwo kuracji dla Twojego pupila.